LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Coraz więcej narzędzi dla mikrokontrolerów STM32F4

Coraz więcej narzędzi dla mikrokontrolerów STM32F4

STM32F4 to cechująca się najbogatszym wyposażeniem i największą wydajnością obliczeniową podgrupa mikrokontrolerów w rodzinie STM32. O tym, jak ważna w ofercie firmy STMicroelectronics jest to grupa produktów świadczą kolejne nowe serie tych układów i dedykowanych im narzędzi, które producent i jego partnerzy wprowadzają regularnie na rynek.

Na początku bieżącego roku firma STMicroelectronics rozpoczęła dystrybucję układów z serii STM32F429/39 (pisaliśmy o niej tutaj). Mikrokontrolery te są taktowane zegarem 180 MHz i osiągają w standardowych testach wydajności wyniki 225 DMIPS oraz 608 CoreMarków. Warto przy okazji wspomnieć, że do masowej produkcji trafiają teraz także układy z serii STM32F427/437 (są to mikrokontrolery STM32F429/39 bez kontrolera TFT-LCD) oraz zapowiadane w kwietniu STM32F401.

Dla mikrokontrolerów STM32F4 dostępny jest szeroki wachlarz narzędzi rozwojowych. Są to między innymi:

  • STM32Java – narzędzie pozwalające w łatwy sposób pisać na mikrokontrolery aplikacje w Javie,
  • STemWin – stworzone przy współpracy z firmą SEGGER narzędzie ułatwiające realizację GUI i interfejsów dotykowych
  • Experiment – zestawy ewaluacyjne produkowane przez firmę IAR Systems.

Nowością w zakresie narzędzi są dwa modele płytek ewaluacyjnych Dicovery, przeznaczone dla mikrokontrolerów high-endowej serii F429/39 (32F429IDISCOVERY) oraz wspomnianego, podstawowego modelu STM32F401 (32F401CDISCOVERY). Pierwszy z zestawów ma na pokładzie układ STM32F429ZIT6 z 2 MB pamięci Flash i jest wyposażony w debuger ST-LINK/V2, ekran dotykowy TFT o przekątnej 2,4 cala i rozdzielczości QVGA (320×240), 64 Mbity zewnętrznego SDRAM-u, trójosiowy żyroskop ST MEMS, USB OTG, 6 diod LED i przyciski. Drugi oparty jest na mikrokontrolerze STM32F401VCT6 z 256 kB Flash i 64 kB RAM oraz oprócz debugera, żyroskopu, USB OTG, ośmiu diod i przycisków, ma też na pokładzie trójosiowy czujnik przyspieszenia i pola magnetycznego (LSM303DLHC), cyfrowy mikrofon ST MEMS oraz foniczny przetwornik C/A ze zintegrowanym wzmacniaczem głośnikowym klasy D.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!