Firma Texas Instruments przedstawia nowy rodzaj przetwornika danych

Firma Texas Instruments przedstawia nowy rodzaj przetworników danych

Firma Texas Instruments zaprezentowała przetwornik indukcyjno-cyfrowy oznaczony symbolem LDC1000. Jest to według zapewnień producenta zupełnie nowy rodzaj przetwornika danych, który wykorzystuje czujniki indukcyjne (cewki). Zastosowania czujników indukcyjnych mogą sięgać od prostych przycisków, gałek i przełączników, aż po rozwiązania wymagające wysokiej dokładności takie jak: monitory tempa pracy serca, przepływomierze lub kontrolery silników.

Zaproponowane przez Texas Instruments rozwiązanie umożliwia realizację bezdotykowego pomiaru pozycji, ruchu, nacisku, rozciągania lub skręcania obiektu zapewniając jednoczesnie niższe koszty implementacji, wyższą rozdzielczość pomiaru oraz zwiększoną niezawodność i elastyczność w porównaniu do innych, istniejących rozwiązań. Biorąc pod uwagę wszechstronność układów LDC1000, mogą one być używane w wielu różnych dziedzinach m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, w sprzęcie gospodarstwa domowego, elektroniki użytkowej, urządzeniach mobilnych, komputerach i sprzęcie medycznym.

Główne zalety układu LDC1000:

  • Wyższa rozdzielczość pomiaru: możliwe jest uzyskanie rozdzielczości 16 i 24-bitowych wartości zmierzonej induktancji.
  • Zwiększona niezawodność: bezdotykowa technika pomiaru zapewnia odporność na zanieczyszczenia, takie jak olej, brud lub kurz, które skracają żywotność konwencjonalnych rozwiązań.
  • Większa elastyczność: możliwe jest umieszczenie sensora z dala od elektroniki, w miejscach, w których nie dałoby się umieścić płytki PCB.
  • Niższy koszt całego systemu: używane są niedrogie czujniki.
  • Niższe zużycie energii: zużywana moc w trakcie zwykłego działania wynosi 8,5 mW a w trybie obniżonego zużycia energii 1,25 mW.

W celu zapoznania się z nowym układem firmy Texas Instruments można wykorzystać płytkę ewaluacyjną LDC1000EVM, która jest już dostępna w cenie 29 USD.

Układy LDC1000 są już dostępne. Producent oferuje je w 16-nóżkowej obudowie SON o rozmiarach 4 x 5 mm w cenie 2,95 USD za sztukę, przy zamówieniach powyżej 1000 sztuk. Wersja układu spełniająca wymagania branży motoryzacyjnej dostępna będzie w pierwszej połowie 2014 roku. Więcej informacji na temat tej nowatorskiej techniki oraz wykorzystującej ją układzie LDC1000 można znaleźć na stronie www firmy Texas Instruments.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail: warszawa@silica.com.

O autorze