Mikrokontroler STM32F4 z nowymi możliwościami detekcji ruchu

Mikrokontroler_STM32F4_z_nowymi_mozliwosciami_detekcji_ruchu

Dzięki połączeniu sił firm STMicroelectronics i Movea, jeden z mikrokontrolerów STM32 będzie wyposażony w zaawansowane metody przetwarzania sygnałów z czujników ruchu, jakie implementuje technologia Motion Core. Dzięki temu, ten niewielki, energooszczędny układ będzie mógł obsługiwać aplikacje zależne od kontekstu i śledzące aktywność użytkownika, uruchamiane na urządzeniach mobilnych.

Holenderska firma Movea specjalizuje się w rozwiązaniach programowych oraz IP core’ach służących do łącznego przetwarzania danych z różnych źródeł (data fusion) oraz przetwarzania sygnałów z różnego typu czujników ruchu (motion processing).

Mikrokontroler STM32F401 to najprostszy układ serii F4, wyposażony w rdzeń Cortex-M4 z FPU, pracujący z częstotliwością do 84 MHz i zamknięty w obudowie o wymiarach tylko 3 x 3 mm. Mikrokontrolery te mają zostać wyposażone w zaprojektowany przez firmę Movea rdzeń IP, nazwany Motion Core, który umożliwi realizację aplikacji analizujących kontekst, w jakim znajduje się urządzenie oraz monitorujących aktywność użytkownika, systemów nawigacji wewnątrzbudynkowej czy metod sterowania urządzeniami za pomocą gestów, a także podstawowych funkcji takich jak kompas 3D. Ma to zostać osiągnięte dzięki odciążeniu rdzenia mikrokontrolera i obniżenia poboru energii poprzez realizację operacji matematycznych oraz DSP przez układ Movea, pracujący jako sensor-hub, zoptymalizowany pod kątem łącznego przetwarzania sygnałów z akcelerometrów, żyroskopów, magnetometrów i czujników ciśnienia. Holenderska firma dostarczy też oprogramowanie, firmware i narzędzia niezbędne do realizacji tych funkcji oraz współpracy z systemami Android i Windows.

Mikrokontrolery STM43F401 z układem Motion Core oraz narzędzia dla nich będą dostępne w czwartym kwartale bieżącego roku.

Ciekawą próbkę potencjału rozwiązań dostarczanych przez firmę Movea prezentuje poniższy filmik:

O autorze