Altium Designer – wersja 14 już dostępna

Firma Altium poinformowała o kolejnej wersji swojego flagowego produktu – programu komputerowego o nazwie Altium Designer. W najnowszej, oznaczonej numerem 14 wersji tego profesjonalnego pakietu narzędzi do projektowania elektroniki wprowadzonych zostało kilka zupełnie nowych rozwiązań, a część już istniejących oferuje teraz większe możliwości.

Jedną z najważniejszych nowości w Altium Designerze 14 są narzędzia dedykowane do projektowania elastycznych płyt PCB Flex i Flex-Rigid.

Importowanie projektów z AutoCAD-a nie jest w Altium Designerze nowością, ale producent podkreśla, że narzędzia do importowania i obsługi plików DWG oraz DXF zostały teraz znacznie ulepszone, dzięki czemu np. jakość zaimportowanych obiektów jest wyższa. Zupełną nowością jest za to możliwość importowania plików z popularnego programu CADSoft EAGLE (zarówno plików ze schematem elektrycznym, jak też plików z projektem PCB oraz plików bibliotek).

Warto także wspomnieć o wprowadzonych usprawnieniach w definiowaniu zasad i ograniczeń, według których działają narzędzia pomagające w projektowaniu. Chodzi tu np. o uproszczenie reguł szybkiego projektowania, obejmujące automatyczne i wspomagane dobieranie odległości między parami ścieżek dla sygnałów różnicowych, zapewniające utrzymanie impedancji czy poprawki dotyczące rozmieszczania przelotek – możliwe jest teraz zdefiniowanie obszaru, na którym mają się one znaleźć.

Użytkownicy najnowszej wersji Altium Designer otrzymują bardziej funkcjonalne narzędzie do tworzenia filmów będących częścią dokumentacji projektowej.

 

Altium Designer 14 dostępny jest na trzech różnych licencjach. Pełna wersja pakietu (nazwana po prostu Altium Designer 14) pozwala projektować płyty PCB i generować specyfikacje produkcyjne, również w wersji 3D, a także projektować układy logiki programowalnej, symulować obwody analogowe i cyfrowe oraz implementować układy typu System-on-FPGA. Opcja Altium Designer 14 SE przeznaczona jest dla inżynierów systemowych i jest pozbawiona możliwości projektowania płyt PCB. Bezpłatnie (dla członków społeczności AltiumLive) dostępna jest wersja Altium Designer 14 Viewer, służąca do przeglądania plików projektów i dokumentów Altium Designer bez możliwości ich edycji.

Więcej informacji o nowościach w Altium Designer 14 można znaleźć na stronie www firmy Altium.

W dniach 22-24 października 2013 r., kolejno w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach, firma Computer Controls Sp. z o.o. zorganizuje bezpłatne konferencje „Roadshow Altium Designer”, podczas których przedstawione zostaną nowości programu Altium Designer 14.

O autorze