LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Tania płytka uruchomieniowa dla wielordzeniowych mikrokontrolerów firmy XMOS

Tania płytka uruchomieniowa dla wielordzeniowych mikrokontrolerów firmy XMOS

Firma XMOS zaprezentowała płytkę o nazwie startKIT. Jest to bardzo tania sprzętowa platforma uruchomieniowa dla oferowanych przez tego producenta wielordzeniowych mikrokontrolerów z rodziny XCore.

Płytka StartKIT, której wymiary wynoszą 94 x 50 mm, wyposażona została w należący do grupy układów xCORE-Analog mikrokontroler XS1-A8-64-DEV. Dysponuje on ośmioma 32-bitowymi jednostkami obliczeniowymi oferując wydajność na poziomie 500 MIPS. Ponadto na płytce znajdują się diody LED, przycisk, dwa suwaki pojemnościowe oraz złącze rozszerzeniowe sliceCARD kompatybilne z wieloma oferowanymi przez XMOS płytkami rozszerzeniowymi. Dodatkowe złącze rozszerzeniowe pozwala połączyć płytkę StartKIT bezpośrednio z komputerem Raspberry Pi.

Oprogramowanie dla płytki StartKIT można tworzyć korzystając z dedykowanego środowiska programistycznego xTIMEcomposer. Jest to kompletny pakiet narzędzi pozwalający pisać kod źródłowy w języku C/C++. Składa się na niego między innymi kompilator, debuger oraz analizatory: logiczny i czasowy.

Dla płytki StartKIT udostępniany jest zestaw przykładowych aplikacji w formie kodu źródłowego. Jest to np. aplikacja serwera www i aplikacja sterująca diodami LED i odczytująca stan przycisku. Programiści mogą ponadto korzystać z wielu przykładowych kodów źródłowych udostępnianych przez innych użytkowników na stronie XCore Exchange.

Płytka StartKIT dostępna będzie od grudnia 2013 r. i będzie oferowana w cenie 14,99 USD. Producent zorganizował akcję promocyjną tego produktu. W ramach tej inicjatywy osoby, które wypełnią formularz, będą miały szansę otrzymać to narzędzie bezpłatnie (pula obejmuje 2500 płytek).