Mikrokontrolery AVR XMEGA w praktyce, część 2. Pierwszy program
Aby skompilować program, wystarczy wcisnąć klawisz F7. W konsoli w dolnej części okna, powinniśmy zobaczyć Build Succeeded. Aby sprawdzić ile pamięci zajmuje nasz program, trzeba przesunąć tekst trochę do góry lub rozciągnąć okno konsoli (rysunek 4).
Rys. 4. Widok konsoli po poprawnej kompilacji programu
Programowanie przez FLIP
Procesor w module X3-DIL64 ma wbudowany bootloader, dzięki któremu możesz szybko wystartować z procesorami XMEGA bez potrzeby posiadania programatora PDI. Wystarczy zwykły kabel MiniUSB, taki jak do telefonu czy innych urządzeń. Ściągnij Atmel Flip ze strony producenta i zainstaluj.
Po podłączeniu płytki do komputera, nic nie powinno się dziać, bo uruchamia się program ostatnio wgrany do procesora. Aby uruchomić bootloader, należy wykonać taką sekwencję:
- Wciśnij jednocześnie RESET i FLIP
- Puść RESET, cały czas trzymając FLIP
- Komputer powinien wykryć nowe urządzenie USB
- Puść FLIP
- Procesor jest gotowy do otrzymania nowego programu
Jeśli system zapyta się o sterowniki, wybierz automatyczne wyszukiwanie w katalogu C:/Program Files/Atmel. W Menedżerze urządzeń płytka powinna się przedstawiać jako ATxmega128A3U (rysunek 5).
Rys. 5. Procesor ATxmega128A3U widoczny w Menedżerze Urządzeń
Uruchamiamy program Atmel FLIP. Następnie klikamy ikonkę pierwszą z lewej i wybieramy procesor ATxmega128A3U. Dalej, wybieramy Select Communication Medium i oczywiście wybieramy USB i Open. Wszystkie opcje programu powinny się uaktywnić (rysunek 6).
Rys. 6. Atmel FLIP
Klikamy ikonkę Load Hex File z czerwoną strzałką skierowaną w stronę książki. Musimy teraz wskazać plik do wgrania do procesora. Znajduje się on w katalogu projektu w/Debug/xmega-demo.hex. Ważne! Ścieżka, nazwy katalogów i plików nie powinny być nadmiernie skomplikowane i nie powinny zawierać polskich znaków. Następnie klikamy RUN. Niniejszym program został przesłany do procesora, co powinno zająć mniej niż sekundę. Ostatnia rzecz to kliknięcie przycisku Start Application, by wyłączyć bootloader, odłączyć USB (nie trzeba odpinać kabla), a program wystartuje samoczynnie.
Testujemy!
Program testowy generuje różne sygnały o niewielkiej częstotliwości na porcie F. Potrzebujemy zatem diodę z rezystorem 100 R, by zobaczyć te sygnały na własne oczy. Można ją podłączać na różne sposoby do dowolnego pinu portu F. Po wciśnięciu przycisku FLIP, dioda powinna migać dwukrotnie szybciej. Przykładowe połączenie diody przedstawiono na rysunku 7.
Rys. 7. Przykładowy sposób podłączenia diody LED do płytki X3-DIL64
Dystrybutorem zestawu X3-DIL64 jest KAMAMI.pl. |
Dominik Leon Bieczyński