Mikrokontroler firmy Silicon Labs w monitorze aktywności fizycznej Shine

Mikrokontroler firmy Silabs w monitorze aktywności fizycznej Shine

Firma Misfit, producent Shine, monitora aktywności fizycznej, postanowiła w jego realizacji wykorzystać energooszczędny mikrokontroler z rodziny Leopard Gecko firmy Silicon Labs.

Shine firmy Misfit to elegancki monitor aktywności fizycznej, który można nosić w dowolnym miejscu na ciele, np. na szyi, na ręku i w kieszeni. Monitoruje on aktywność (liczbę kroków, pokonane dystanse, spalone kalorie), parametry snu oraz wyświetla czas, a zebrane dane przesyła do aplikacji działającej na urządzeniach z systemem iOS, która przedstawia statystyki, pozwala mierzyć postępy i ustalać cele. Postęp w realizacji wyznaczonego celu, np. zrobienia w ciągu dnia określonej liczby kroków czy przejechania konkretnego dystansu na rowerze, pokazują diody LED rozmieszczone na brzegach aluminiowej obudowy. W odróżnieniu od wielu urządzeń elektronicznych zasilanych bateryjnie, Shine nie wykorzystuje akumulatora wymagającego ładowania, ale jednorazową baterię zegarkową CR2032, która wystarcza mu na 4 miesiące pracy i którą użytkownik samemu wymienia.

Użyty w urządzeniu 32-bitowy mikrokontroler EFM32 Leopard Gecko z rdzeniem ARM Cortex-M3 komunikuje się z trójosiowym akcelerometrem, steruje diodami LED oraz obsługuje energooszczędny stos protokołów Bluetooth firmy Wicentric, pozwalający na komunikację z aplikacją mobilną. Firma Misfit zdecydowała się na układ Leopard Gecko przede wszystkim z powodu jego niewielkich rozmiarów oraz niskiego zużycia energii będącego efektem zaimplementowanych trybów pracy o niskim poborze prądu oraz zintegrowanych peryferiów o niskim poborze prądu takich jak interfejs czujnikowy LESENSE oraz Periferial Reflex System (PRS). LESENSE autonomicznie zbiera dane z czujników, nawet gdy mikrokontroler jest w stanie głębokiego uśpienia, pozwalając na śledzenie zdarzeń bez wybudzania. PRS monitoruje natomiast zdarzenia na poziomie systemowym i pozwala peryferiom mikrokontrolera komunikować się autonomicznie, podczas gdy rdzeń pozostaje w jednym ze stanów energooszczędnych.

O autorze