Konkurs firmy Atmel: co byś zrobił z XSense?

Jedną z najgorętszych w ostatnim czasie nowości z zakresu rozwiązań do prezentowania informacji w urządzeniach elektronicznych są z pewnością elastyczne i zakrzywione ekrany. Innowacja ta bynajmniej nie jest tylko kolejną ciekawostką technologiczną, którą zainteresują się jedynie osoby lubiące się wyróżniać unikalnymi gadżetami. Rozwiązanie to oferuje konkretne korzyści dla użytkownika, dzięki czemu ma szansę stać się standardowym elementem wielu urządzeń, które będą oferowane w niedalekiej przyszłości. Pierwsze takie produkty już powstają. Są to między innymi telewizory z wygiętym ekranem, np. 55-calowy model EA9800 firmy LG Electronics. Dzięki specyficznemu kształtowi ekranu wszystkie punkty jego powierzchni są równo oddalone od oczu widza, co zapewnia wyższy komfort oglądania obrazu. Inny przykład to smartfony z zakrzywionym ekranem. Zakrzywiona na rogu urządzenia (z boku, góry lub dołu) część ekranu może np. informować użytkownika o zdarzeniach, podczas gdy pozostała część ekranu jest nieaktywna. Wyprodukowanie takiego smartfona zapowiedziała niedawno firma Samsung.

Atmel to jeden z wiodących producentów rozwiązań dla interfejsów dotykowych. W ofercie tej firmy dostępne są między innymi kontrolery maXTouch dla dotykowych nakładek dla wyświetlaczy, kontrolery dla przycisków dotykowych oraz biblioteki programowe QTouch pozwalające zaimplementować obsługę przycisków dotykowych w mikrokontrolerach z rodzin AT91SAM oraz AVR. Oprócz tego, firma Atmel dysponuje również rozwiązaniem dla elastycznych i zakrzywionych ekranów. Są to czujniki dotykowe o nazwie XSense oraz dedykowane im kontrolery. Jako ciekawostkę podać można informację o decyzji firmy Asus dotyczącej wykorzystania XSense w swoich nowych tabletach (więcej o tym można przeczytać tutaj).

Jako że XSense daje projektantom nowe i zarazem bardzo szerokie możliwości wykorzystania przycisków dotykowych w elastycznych i zakrzywionych ekranach, firma Atmel zdecydowała się zorganizować konkurs zorientowany na to rozwiązanie. Do konkursu „XSense Design Contest” można zgłaszać pomysły na ciekawe wykorzystanie XSense. Opis pomysłu można uzupełnić o dodatkowe materiały – film oraz specyfikację techniczną. Autorzy najlepszych pomysłów otrzymają nagrody pieniężne (w tym 1500 USD za pierwsze miejsce). Więcej informacji o konkursie można znaleźć na facebookowym profilu firmy Atmel.

O autorze