Nowy kontroler sieci Ethernet od firmy Wiznet

Nowy kontroler sieci Ethernet od firmy Wiznet

Firma Wiznet ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży kontrolera sieci Ethernet o nazwie W5500. Starsze modele W5100 i W5200 osiągnęły sukces między innymi dzięki możliwości sprzętowego przetwarzania protokołu TCP/IP. W5500 zachowuje wszystkie podstawowe cechy poprzedników, do których należą:

  • pełna obsługa 10/100 Ethernet (MAC i PHY),
  • sprzętowe przetwarzanie protokołu TCP/IP,
  • 8 niezależnych gniazd,
  • bufor RAM 32 kB.

Jeśli chodzi o nowości i rozszerzenia, W5500 dysponuje szybszym i bardziej elastycznym interfejsem SPI (do 80 MHz) oraz pozwala mikrokontrolerowi pełniącemu rolę układu hosta wykorzystywać swój bufor RAM, co stanowi zaletę w przypadku niedrogich mikrokontrolerów z niewielką pamięcią. Projektowanie sprzętowej części systemu uproszczono natomiast dzięki zmniejszeniu liczby elementów koniecznych do realizacji zasilania oraz umożliwieniu programowej konfiguracji warstwy fizycznej Ethernetu, w miejsce dotychczasowej konfiguracji za pomocą pinów.

Układ W5500 pozwala dodać łączność przez Ethernet nawet do systemów opartych na tanich mikrokontrolerach 8- i 16-bitowych. Sprzętowe przetwarzanie TCP/IP i duży bufor RAM pozwalają łatwo opracowywać aplikacje mieszczące się w niewielkiej, wbudowanej pamięci mikrokontrolera. Daje to szansę na wyposażenie systemu w łączność ethernetową bez konieczności zmiany mikrokontrolera na droższy i przeprojektowywania znacznej części sprzętu i oprogramowania.

Kontroler W5500 oferowany jest w obudowie typu LQFP z 48 wyprowadzeniami. Układ może być zasilany napięciem z przedziału 2.97 – 3.63 V (przy czym wyprowadzenia I/O są dostosowane do sygnałów o napięciu również 5 V).

Z ceną wynoszącą tylko 1,49 USD przy zamówieniach produkcyjnych (100 tys. sztuk), W5500 jest niedrogim rozwiązaniem dla wszystkich systemów wykorzystujących Ethernet, w szczególności tych zbudowanych w oparciu o niedrogie, proste mikrokontrolery. Próbki nowego układu firmy Wiznet można zamawiać w sklepie internetowym firmy Wiznet oraz poprzez dystrybutorów produktów Wiznet, takich jak: DigiKey, Future Electronics, Mouser czy Symmetry Electronics. Ponadto dla układu W5500 dostępny jest moduł ewaluacyjny WIZ550io.

O autorze