PIC32MZ: mikrokontrolery firmy Microchip z rdzeniem MIPS microAptiv

32-bitowe mikrokontrolery Microchip PIC32 o dużej wydajności obliczeniowej

Firma Microchip zaprezentowała nową rodzinę 32-bitowych mikrokontrolerów PIC32MZ. Układy te osiągają wysokie wyniki w testach mocy i wydajności obliczeniowej – odpowiednio 330 DMIPS oraz 3,28 punktu Coremark/MHz. Mikrokontrolery wyposażone są w pokaźne zasoby pamięci (do 2 MB Flash oraz 512 kB RAM) oraz liczne interfejsy komunikacyjne, w tym Ethernet 10/100 (MAC), USB Hi-speed (MAC/PHY), a także dwa porty CAN. Do zasobów wewnętrznych należy również przetwornik A/C o częstotliwości próbkowania 28 milionów próbek na sekundę (Msps) i koprocesor kryptograficzny z generatorem liczb losowych. Dodatkowo na potrzeby systemów z graficznym interfejsem użytkownika w mikrokontrolerach PIC32MZ została dodana obsługa wyświetlaczy w formacie WQVGA bez potrzeby użycia zewnętrznych układów.

W rodzinie PIC32MZ firma Microchip po raz pierwszy wykorzystała architekturę rdzenia MIPS microAptiv. Dodaje on 159 nowych instrukcji przetwarzania sygnałów, co pozwala na implementację algorytmów DSP szybszych nawet o 75% w stosunku do opartych na rdzeniu M4K mikrokontrolerów PIC32MX. Rdzeń udostępnia również instrukcje architektury microMIPS, które pozwalają poprawić upakowanie kodu (code density) nawet do 30%. Częstotliwość taktowania 200 MHz i wynik 330 DMIPS oznaczają trzykrotny wzrost wydajności w porównaniu z mikrokontolerami PIC32MX.

Firma Microchip oferuje kilka narzędzi projektowych dla mikrokontrolerów PIC32MZ. Zestaw PIC32MZ EC Starter Kit kosztuje 119 USD i występuje w dwóch wersjach – przeznaczonej dla układów z wbudowanym koprocesorem szyfrującym i bez niego. Płytka rozszerzeń Multimedia Expansion Board II jest oferowana w cenie 299 USD przez pierwszych 6 miesięcy. Za jej pomocą można tworzyć graficzne interfejsy użytkownika oraz systemy wykorzystujące łączność i sygnały audio. Dla użytkowników modularnej płytki projektowej Explorer 16 jest przeznaczony moduł PIC32MZ2048EC w cenie 25 USD.

Pierwsze 12 modeli z rodziny mikrokontrolerów PIC32MZ znajdzie się w masowej produkcji w grudniu. Wtedy też rozpocznie się dystrybucja próbek układów. Premiera kolejnych 12 modeli jest planowana na maj 2014 roku. Ceny zaczynają się od 6,68 USD za sztukę przy zamówieniach 10 000 sztuk. Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

Do pobrania

O autorze