Innowacyjny projekt z Polski odnosi sukces na Kickstarterze

Intelclinic to młoda, polska firma, która w ciągu kilku miesięcy działalności nie tylko opracowała prototyp ciekawego produktu, wzięła udział w kilku międzynarodowych imprezach startupowych i uzyskała finansowanie z funduszu typu venture capital, ale też przeprowadziła udaną kampanię zbierania funduszy na platformie Kickstarter.

Pierwszym produktem Intelclinic jest inteligentna maska do spania, nazwana NeuroOn. Podczas snu zbiera ona za pomocą elektrod umieszczonych w części czołowej sygnały związane z aktywnością mózgu (EEG), mięśni twarzy (EMG) oraz ruchami gałki ocznej (EOG). Po zdjęciu maski, dane są przesyłane przez Bluetooth 4.0 do smartfona, który dokonuje ich prezentacji graficznej oraz analizy za pomocą metod sztucznej inteligencji.

Podstawową funkcją NeuroOn jest inteligentny budzik. Ludzki sen przebiega fazowo – fazy głębokiego uśpienia (REM) następują naprzemiennie z fazami płytkimi (NREM). Człowiek wybudzony w fazie REM czuje się zmęczony, a przy wybudzeniu w fazie płytkiej jest rześki i wypoczęty, nawet jeśli sen nie trwał długo. Maska ma diody wbudowane na wysokości oczu, które w połączeniu z sygnałem dźwiękowym mają zapewnić przyjemne, naturalne wybudzanie w chwili, gdy znajdujemy się w płytkiej fazie snu, pozwalając nam lepiej kontrolować swój sen, spać krócej i docelowo umożliwić przestawienie się na sen polifazowy, czyli składający się z kilku stosunkowo krótkich drzemek, w miejsce tradycyjnego 7-8 godzinnego snu nocnego.

Twórcy NeuroOn postanowili pozyskać fundusze na rozpoczęcie masowej produkcji za pomocą popularnej platformy crowdfundingowej Kickstarter. Projekt w ciągu zaledwie doby uzyskał na portalu całą potrzebną kwotę (100 tys. dolarów), a w 2 dni zdobył ponad 170% deklarowanego celu, zbierając zamówienia na ponad 700 sztuk maski.

Firmą i jej produktem zainteresowały się szybko największe polskie media, w tym gazeta.pl, Onet czy Puls Biznesu. Już wcześniej pisano o Intelclinic na portalach TechCrunch czy stronach BBC.

Co ciekawe, za większość technicznej strony projektu, a więc analogowe układy akwizycji i wzmacniania sygnałów oraz sztuczną inteligencję analizującą je odpowiadają dwaj doktoranci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej – Janusz Frączek i Krzysztof Chojnowski.

Wyczerpujący opis NeuroOn można znaleźć na stronie projektu w portalu Kickstarter.

O autorze