Nowy inteligentny transceiver radiowy IQRF

Na rynku pojawił się nowy produkt przeznaczony do realizacji sieci w standardzie IQRF. TR-58D-RJ to zamknięty w obudowie inteligentny transceiver, gotowy do samodzielnej pracy, wyposażony nie tylko w moduł nadawczo-odbiorczy, ale też m.in. mikrokontroler, pamięć, antenę czy czujnik temperatury.

Budowa modułu umożliwia stosowanie go w aplikacjach, w których istnieje zagrożenie działaniem niekorzystnych warunków środowiskowych, np. wilgoci.

TR-58D-RJ jest oparty na module transceivera podobnym do dostępnego już dłuższy czas modelu TR-52D. Może on pracować z modulacją FSK w dwóch pasmach ISM: 868 i 916 MHz, wybieranych programowo, a dostępne przepustowości łącza to: 1,2; 19,2; 57,6 i 86,2 kb/s. Maksymalny zasięg przy przepływności 19,2 kb/s wynosi 300 m. Oprócz modułu radiowego, transceiver jest wyposażony w mikrokontroler sterujący PIC16, dający dostęp do SPI, UART, I2C oraz wyjścia PWM, a także 4 linii I/O, 10-bitowego przetwornika A/C oraz programowalnego timera. Na mikrokontrolerze pracuje system operacyjny, obsługujący SPI w tle.

Na pokładzie jest też pamięć EEPROM, czujnik temperatury oraz stabilizator LDO, pozwalający zasilać go napięciem od 3,1 do 5,3 V. Urządzenie jest dobrze przystosowane do zastosowania w systemach zasilanych bateryjnie dzięki niskiemu zużyciu energii. W trybie uśpienia pobiera tylko 1,9 uA, w trybie odbioru maksymalnie 13 mA, a przy nadawaniu od 14 do 28 mA.

Całość jest zamknięta w obudowie odpornej na promieniowanie UV, a jako interfejs komunikacyjny służy ośmiopinowy port RJ-45 z czterema liniami I/O, zabezpieczonymi za pomocą diod. Urządzenie ma wymiary 29 x 40 x 52 mm.

TR-58D-RJ można programować bezprzewodowo, wykorzystując technologię RFPGM, lub za pomocą programatora CK-USB-04 i przejściówki KON-RJ-01. Wszystkie podstawowe układy scalone (MCU, RF, LDO, czujnik temperatury, EEPROM) są produkcji firmy Microchip.

Szczegółowe informacje można znaleźć tu.

Dystrybutorem produktów Microrisc w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze