Digilent rozszerza sprzętową platformę chipKIT o dwie nowe płytki

chipKIT to nazwa popularnej wśród elektroników konstruktorów ewaluacyjnej platformy sprzętowej dla mikrokontrolerów PIC firmy Microchip. Jej producent, firma Digilent, właśnie zaprezentowała dwie nowe płytki należące do tej grupy produktów: chipKIT WF32 oraz chipKIT Motor Control Shield.

chipKIT WF32 to kompatybilna z formatem Arduino płytka uruchomieniowa dla mikrokontrolerów PIC32. Jej sercem jest układ PIC32MX695F512L, który może pracować z częstotliwością maksymalną taktowania 80 MHz i jest wyposażony w 512 kB pamięci Flash i 128 kB pamięci SRAM. Drugim najważniejszym po mikrokontrolerze komponentem chipKIT WF32 jest moduł IEEE 802.11 b/g WiFi (model MRF24WG0MA firmy Microchip). Inne elementy składowe płytki to gniazdo na kartę pamięci microSD, gniazdo do komunikacji USB 2.0 OTG/Host/Device, diody LED, przyciski, potencjometr, blok zasilania oraz gniazda rozszerzeniowe. Programowanie mikrokontrolera może odbywać się przy użyciu interfejsu USB (dodatkowe gniazdo USB – wirtualny port COM) i dedykowanego programu komputerowego MPIDE. Oprogramowanie dla płytki może być tworzone za pomocą środowiska programistycznego MPLAB. Do programowania i debugowania mikrokontrolera za pomocą tego pakietu narzędzi programistycznych niezbędny jest sprzętowy interfejs np. Microchip PICkit3 czy Digilent chipKIT PGM. Firma Digilent udostępnia dedykowane płytce chipKIT WF32 biblioteki programistyczne i przykładowe aplikacje w formie kodu źródłowego. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Digilent.

Drugą zaprezentowaną przez Digilent płytką jest chipKIT Motor Control Shield. Jest to płytka rozszerzeniowa, którą można podłączyć do płytek chipKIT z mikrokontrolerem. Pełni ona rolę systemu do sterowania silnikami prądu stałego, serwomechanizmami lub silnikami krokowymi. Zastosowany do tego celu kontroler to układ drv8833 firmy Texas Instruments. Płytka udostępnia również dodatkowe porty I/O (ekspander z interfejsem I2C). Więcej informacji można znaleźć na stronie produktu.

Obie nowe płytki chipKIT dostępne są do nabycia w sklepie KAMAMI.pl: chipKIT WF32, chipKIT Motor Control Shield.

Autoryzowanym dystrybutorem firmy Digilent w Polsce jest KAMAMI.pl, ul. Lwowska 5, 05-120 Legionowo, http://www.kamami.pl.

O autorze