LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
SoM / SBC

Kano – „komputer, który każdy może zbudować”

Tytuł notki to hasło reklamowe Kano – zestawu komputerowego do samodzielnego montażu, opartego na popularnej platformie Raspberry Pi (RPi). Został on stworzony przede wszystkim w celach edukacyjnych, jako niedroga, prosta w obsłudze i atrakcyjna wizualnie platforma do oswajania dzieci ze sprzętem komputerowym oraz nauki programowania, a jego produkcja będzie możliwa dzięki kampanii na portalu Kickstarter, na którym projekt osiągnął duży sukces.

W skład Kano wchodzi RPi model B, klawiatura z touchpadem, system operacyjny z zestawem programów Levels na 8-gigabajtowej karcie SD, głośnik, obudowa, moduł WiFi podłączany przez USB, przewody HDMI oraz Mini-USB, zasilacz i zestaw naklejek, a także dwie instrukcje obsługi Kano Books. W połączeniu z monitorem lub telewizorem daje to kompletny komputer, który można złożyć w niecałe dwie minuty.

Kano pracuje na przygotowanym specjalnie dla niego systemie Kano OS, opartym na Debianie, z interfejsem mającym przypominać grę konsolową. W systemie działa zestaw programów Levels, obejmujący sześć zadań do wykonania, przez które przeprowadza użytkownika jedna z Kano Books. Pierwszym jest samo złożenie komputera, następne polegają na realizacji prostych projektów, takich jak napisanie gry (Snake, Pong, Minecraft) czy tworzenie i odtwarzanie muzyki oraz filmów. „Pisanie” programów odbywa się za pomocą programowania wizualnego w metodologii Scratch), pozwalającej łączyć gotowe bloki funkcjonalne i generować za ich pomocą kod w języku Python lub JavaScript.

Kano jest wciąż dostępny poprzez Kickstarter, obecnie w cenie 119 dolarów. Warto wspomnieć, że projekt, którego deklarowanym celem finansowym było 100 tys. USD zebrał już ponad 1.1 miliona dolarów, co czyni go jednym z najpopularniejszych obecnie projektów w dziale „Design”.

Szczegółowy opis Kano można znaleźć na jego stronie w portalu Kickstarter oraz na stronie produktu.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!