LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Mikrokontrolery STM32 sterują samochodzikami wyścigowymi Anki DRIVE

STMicroelectronics poinformowało, że inżynierowie z Anki, firmy zajmującej się rozwiązaniami łączącymi dziedziny robotyki i sztucznej inteligencji, do realizacji swojego innowacyjnego produktu Anki DRIVE wykorzystali mikrokontrolery z rodziny STM32.

Anki DRIVE to zestaw składający się z małych samochodzików oraz toru, po którym się one ścigają. Gracze mogą sterować pojazdami korzystając z dedykowanej aplikacji dostępnej dla systemu operacyjnego iOS dla urządzeń firmy Apple. To, co wyróżnia produkt firmy Anki wśród innych rozwiązań o podobnym charakterze, to zaawansowane tryby działania gry. Okazuje się bowiem, że gracze mogą rywalizować na torze nie tylko między sobą, ale również mogą konkurować z autami działającymi autonomicznie. Kontroler całego systemu, którym może być iPhone lub iPad, korzystając z komunikacji Bluetooth, w czasie rzeczywistym odbiera dane ze wszystkich samochodzików na torze i na ich podstawie decyduje o zachowaniu sterowanych przez siebie pojazdów: nie tylko optymalnym kierunku jazdy, ale też użyciu wirtualnego wyposażenia np. uzbrojenia. Dzięki tym cechom Anki DRIVE jest unikalnym połączeniem gry rozumianej w tradycyjny sposób jako coś mające materialną formę, z grą komputerową oferującą rozrywkę cyfrową.

Inżynierowani z firmy Anki zdecydowali się użyć mikrokontrolery STM32 w zaprojektowanych przez siebie samochodzikach z kilku powodów. System elektroniczny pojazdu zawiera w sobie między innymi czujniki optyczne, silniki stanowiące napęd oraz moduł komunikacji bezprzewodowej. Konieczność realizowania przy ich pomocy wielu zadań, w tym między innymi wykonywanie akwizycji danych z czujników i ich przesyłanie do kontrolera gry z częstotliwością 500 razy na sekundę sprawia, że mikrokontroler sterujący systemem pojazdu musi spełniać określone wymagania dotyczące wydajności obliczeniowej i wyposażenia. Odpowiedni poziom wydajności gwarantuje rdzeń Cortex-M mikrokontrolerów STM32. Z kolei w zakresie wyposażenia układy STM32 mogą pochwalić się pokaźnym zasobem zintegrowanych peryferiów, między którymi dane mogą być w efektywny sposób przesyłane przez moduł DMA. Ponadto z uwagi na małe wymiary pojazdu oraz zasilanie bateryjne, dodatkowymi wymaganiami stawianymi mikrokontrolerowi były miniaturowe gabaryty obudowy oraz energooszczędność. Tymi cechami również może pochwalić się rodzina mikrokontrolerów STM32.