LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Test generatora arbitralnego AX-DG2010AF: budżetowy DDS @125Ms/s

Sweep

Przemiatanie częstotliwości (sweep) jest stosunkowo prostą techniką wykorzystywaną np. do szybkiego wyznaczania charakterystyk częstotliwościowych urządzeń. Przebieg wyjściowy generatora ma w tym trybie automatycznie zmienianą częstotliwość w zakresie wprowadzonym przez użytkownika. Na wyjściu badanego urządzenia obserwujemy więc, jak będzie zmieniała się amplituda przebiegu wyjściowego w zależności od częstotliwości sygnału wejściowego. W wyniku takiego eksperymentu nie otrzymamy oczywiście takiego wykresu, jaki spotykamy w katalogach, czy książkach, nie wspominając o specjalnie do tego celu konstruowanych urządzeniach. Charakterystykę częstotliwościową wyznacza bowiem obwiednia przebiegu wyjściowego, taki oscylogram trzeba więc odpowiednio zinterpretować. W warunkach amatorskich, a także wtedy, gdy nie jest konieczny precyzyjny pomiar, metoda taka może być jednak przydatna.

Częstotliwość przebiegu wyjściowego generatora może być przemiatana z zachowaniem liniowej lub logarytmicznej skali, regulowany jest także czas całego cyklu (rysunek 9).

 

Rys. 9. Menu ustawiania parametrów funkcji Sweep 

Rys. 9. Menu ustawiania parametrów funkcji Sweep

 

Burst

Burst, to funkcja służąca do generowanie paczek impulsów różnego kształtu. Liczba impulsów w paczce jest jednym z parametrów tej funkcji, jednak zamiast niego może być zastosowane bramkowanie sygnałem zewnętrznym. Wówczas impulsy żądanego kształtu pojawiają się na wyjściu generatora tylko w czasie trwania impulsu bramkującego. Jeśli nie wybrano tego trybu pracy, konieczne jest określenie okresu powtarzania paczek. Czas ten powinien być tak dobrany, by zmieściła się w nim żądana liczba impulsów. Szerokość każdego z nich jest kolejnym parametrem funkcji Burst. Użytkownik może ponadto włączyć generowanie impulsu synchronizującego, który będzie pojawiał się wraz z początkiem generowania każdej paczki.

Na rysunku 10 przedstawiono paczkę składającą się z dwóch okresów sinusoidy, dla której dodatkowo wprowadzono fazę początkową impulsów, równą w tym przypadku 45o.

 

Rys. 10. Paczka (burst) składająca się z dwóch okresów sinusoidy z fazą początkową 45° 

Rys. 10. Paczka (burst) składająca się z dwóch okresów sinusoidy z fazą początkową 45°

 

Funkcja Burst może być wykorzystywana na przykład do podawania określonej liczby impulsów w układach cyfrowych. W tym przypadku należy zadbać o ustawienie odpowiednich poziomów dla stanu niskiego i wysokiego.

Istnieje także możliwość synchronizowania paczek impulsów sygnałem zewnętrznym. Będą one generowane z ustawianym opóźnieniem po każdym narastającym lub opadającym zboczu sygnału wyzwalającego.

Ostatnią metodą inicjowania generowania paczki impulsów jest wyzwalanie ręczne. Wszystkie wymienione wcześniej parametry pozostają aktualne, zmienia się jedynie źródło wyzwalania, którym staje się jeden z przycisków funkcyjnych. W tym trybie zostaje mu nadana nazwa „Trig”.

 

Counter

Generator AX-DG2010AF oprócz swojej podstawowej funkcji może być wykorzystywany jako całkiem porządny częstościomierz/licznik impulsów. Funkcja Counter jest dostępna w menu „Utility”. Po jej uaktywnieniu gniazdo wyjściowe CH2 zmienia funkcję na wejście licznika/częstościomierza. Mierzy on ponadto współczynnik wypełnienia przebiegu prostokątnego oraz czas trwania impulsu „dodatniego” i „ujemnego”. Częstotliwość jest mierzona zamiennie z okresem przebiegu badanego. Wynik jest podawany na 9 cyfrach, rozdzielczość jest zależna od zakresu pomiarowego.

 

Podsumowanie

Generator AX-DG2010AF jako element podstawowego wyposażenia stanowiska pomiarowego na pewno spełni swoje zadanie. Zakres stosowania tego przyrządu jest wyznaczony częstotliwością maksymalną. Dla amatorskich projektów będzie to prawdopodobnie parametr wystarczający, a nawet przekraczający potrzeby użytkownika. Generator AX-DG2010AF może też być przydatny w wielu mniej wymagających aplikacjach profesjonalnych. Na uwagę zasługuje bardzo dobrze napisane oprogramowanie firmowe, które oprócz cech użytkowych charakteryzuje się też dobrą stabilnością. W czasie testu nie nastąpiło ani jedno zawieszenie się programu lub niezrozumiałe zachowanie przyrządu, co zdarzało się wyrobom wyższej klasy. Urządzenie pracuje zupełnie bezgłośnie, być może przy częstotliwości 10 MHz nie było konieczne stosowanie aktywnego chłodzenia.

 

 

Jarosław Doliński jest absolwentem Wydziału Elektroniki na Politechnice Warszawskiej. Pracował w Przemysłowymi Instytucie Telekomunikacji oraz Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, gdzie zajmował się konstruowaniem urządzeń transmisji danych. Współpracował z Zakładem Urządzeń Teatralnych m.in. w zakresie konstrukcji interkomów teatralnych i urządzeń dla inspicjentów. Brał także udział w pracach projektowych rejestratorów urządzeń wiertniczych i elektroniki montowanej na żurawiach mobilnych. Obecnie prowadzi firmę zajmująca się konstruowaniem i produkcją urządzeń elektronicznych dla rehabilitacji i wspomagania treningu sportowego. Jest autorem czterech książek poświęconych elektronice i mikrokontrolerom, współpracuje ponadto z miesięcznikami „Elektronika Praktyczna”, „Elektronik” oraz „Świat Radio”.