Nowy układ odzyskiwania energii od firmy STMicroelectronics

Nowy układ odzyskiwania energii od firmy STMicroelectronics  

Firma STMicroelectronics rozszerzyła swoją ofertę o układ odzyskiwania energii (do aplikacji typu energy-harvesting) SPV1050. Ma on wszystkie funkcje potrzebne do zasilania urządzenia elektronicznego oraz ładowania baterii z użyciem ogniwa słonecznego lub generatora termoelektrycznego (TEG – Thermo-Electric Generator).

Wykorzystywanie energii światła dziennego lub energii cieplnej do zasilania małych urządzeń elektronicznych, takich jak czujniki bezprzewodowe, kontrolery sprzętów domowych, urządzenia przemysłowe czy czujniki monitorujące stan zdrowia, ma szereg zalet. Nie tylko pomaga chronić środowisko poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, ale też umożliwia usunięcie przewodów zasilających i baterii. Dzięki temu realizacja „internetu rzeczy” (internet of things, IoT) staje się coraz bliższa. W przyszłości technologia ta pozwoli milionom urządzeń zasilanych energią otoczenia pracować w miejscach takich, jak biura, domy mieszkalne i hotele, tereny przemysłowe, infrastruktura transportowa oraz pojazdy elektryczne.

Układ SPV1050 firmy STMicroelectronics jest przeznaczony do zastosowań, w których wymagane zużycie mocy mieści się w zakresie od kilku mikrowatów do kilku miliwatów. Układ może równie dobrze pracować w pomieszczeniach oraz na zewnątrz i zasilać urządzenia użytkowe energią słoneczną lub cieplną.

SPV1050 oferuje kilka dodatkowych funkcji, co pozwala na miniaturyzację całego urządzenia i obniżenie kosztów jego wyprodukowania. Układ firmy STMicroelectronics zawiera regulatory napięcia 1,8 oraz 3,3 V pozwalające na bezpośrednie zasilanie mikrokontrolera, nadajnika bezprzewodowego czy też innych komponentów systemu bez użycia dodatkowych elementów. Funkcja maksymalizacji uzyskanej energii (MPPT – Maximum Power-Point Tracking) w sposób ciągły optymalizuje wykorzystanie energii. Obwód ładujący baterię obsługuje wiele różnych rodzajów ogniw, w tym litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe, litowe baterie cienkowarstwowe, akumulatory NiMH oraz NiCd, a także superkondensatory.

Wewnątrz układu SV1050 znajduje się przetwornica o szerokim zakresie napięcia wejściowego: od 180 mV do 8 V. Pozwala to na pracę zarówno z ogniwem słonecznym na zewnątrz lub w pomieszczeniu, jak i z układem TEG. Typowa sprawność przetwornicy wynosząca 90% pozwala szybko naładować baterię, także przy niskim napięciu zasilania. Minimalna dokładność MPPT na poziomie 90% maksymalizuje poziom energii uzyskiwanej z ogniwa słonecznego lub TEG. Ponadto zintegrowany kontroler ładowania baterii bardzo dokładnie określa poziom spadku napięcia i poziom naładowania, dzięki czemu zapobiega nadmiernemu rozładowaniu baterii, co pozwala wydłużyć czas jej życia.

Próbki układów SPV1050 są już dostępne. Produkcja masowa rozpocznie się w pierwszym kwartale 2014 roku. Układy oferowane sś w obudowach QFN i WLCSP. Przewidywana cena to 1,15 USD przy zamówieniach 1000 sztuk.

O autorze