Ocena kondycji rynku półprzewodników w 2013 roku

Ocena kondycji rynku półprzewodników w 2013 roku

Po 2,5-procentowym spadku w 2012, światowy rynek układów półprzewodnikowych odzyskuje siły, rosnąc w bieżącym roku o 5%, głównie dzięki dużemu wzrostowi sprzedaży w segmencie pamięci. Łączna światowa sprzedaż półprzewodników w 2013 osiągnie, według przewidywań oddziału Semiconductor Value Chain Service firmy analitycznej IHS, 317,9 miliarda dolarów.

Firma IHS wzięła pod lupę 150 firm produkujących półprzewodniki, które zestawiła w ranking pod kątem udziału w rynku, wzrostu sprzedaży i innych parametrów oraz przeanalizowała cały rynek pod różnymi kątami. Największym tegorocznym zwycięzcą ma być amerykańska firma Micron Technology, której przewidywany wzrost ma wynieść 109.2 procenta, co plasuje ją na czwartym miejscu wśród producentów półprzewodników. Sukces zawdzięcza ona dwóm czynnikom: rosnącym szybko obrotom na rynku pamięci DRAM i NAND oraz przejęciu firmy Elpida Memory, a jej udział w rynku, przy wpływach wynoszących 14,2 miliarda USD, skoczy z niecałych 2,2 do 4,5 procenta. Drugą pod względem wzrostu firmą ma być koreańska SK Hynix, której przychody ze sprzedaży w tym segmencie wzrosną o 48,7%, plasując ją na 5 miejscu zestawienia. Pozycję lidera utrzymał Intel, którego zyski spadną jednak o 1%, co oznacza utratę historycznego, zeszłorocznego maksimum udziału w rynku, które wynosiło 15,7% i spadnie w 2013 do 14,8%.

Wśród firm, które w bieżącym roku poradziły sobie najgorzej znajdziemy Sony, Renesas Electronics i Rohm Semiconductor. Zanotują one spadki wynoszące odpowiednio: 28,1%, 15,3% oraz 14,3%. Problemy nie omijają też firm Texas Instruments i nVidia, których wpływy spadną o 5,5% oraz 5,6%. Jeśli chodzi o widok z lotu ptaka, wśród 150 firm badanych przez IHS, 53% zaliczy wzrost, a pozostałe 47% dotkną spadki.

Jeśli spojrzeć na segmenty rynku z podziałem na zastosowania, największy wzrost zanotują układy do komunikacji bezprzewodowej, które mają przynieść o 11.7% większe wpływy, niż w roku ubiegłym, windując na 3 miejsce zestawienia firmę Qualcomm, której są specjalnością. Dobrze radzi sobie też elektronika przemysłowa, której sprzedaż rośnie w tempie 10.7%. Wzrosty prognozuje się także na rynkach diod LED (9.5%), czujników obrazowych CMOS (5.7%), logiki standardowej (4,2%), czujników i elementów wykonawczych (3,6%) oraz specjalizowanych układów analogowych (3,5%).

Spadki dotkną rynku czujników obrazowych CCD (–40,6%), pamięci specjalizowanych (–19.6%), DSP (–16.5%), pamięci SRAM (–15,9%) i NOR flash (–14,8%) oraz logicznych układów ASIC (–11,6%). O 5,2% spadną też obroty na rynku elektroniki konsumenckiej.

Największymi konsumentami układów scalonych mają być region Azji i Pacyfiku (wzrost o 8.9%) oraz Ameryki (+5,0%). Japonia ma zaliczyć w tej dziedzinie spadek o 7,9%.

Więcej informacji na temat wyników wykonanej analizy przez firmę IHS można znaleźć tutaj.

O autorze