Mikrokontrolery MSP430 dedykowane do realizacji systemów wykorzystujących technologię dotykową i haptyczną

 Mikrokontrolery MSP430 dedykowane do realizacji systemów wykorzystujących technologię dotykową i haptyczną

Firma Texas Instruments (TI) rozszerzyła rodzinę mikrokontrolerów MSP430 o serię MSP430TCH5E. Mikrokontrolery te stanowią jednoukładowe rozwiązanie dla systemów HMI (Human-Machine Interface) wykorzystujących jednocześnie technologię haptyczną i dotykową.

Nowe mikrokontrolery MSP430TCH5E są wyposażone w peryferia do realizacji systemów haptycznych, dzięki czemu pozwalają projektantom dodawać informację zwrotną w postaci wibracji do interfejsów dotykowych złożonych z przycisków, suwaków i pokręteł, używanych w urządzeniach służących do gier, pilotach do inteligentnych telewizorów, aparatach, drukarkach, przemysłowych panelach sterujących, terminalach sprzedażowych i zabawkach. Dzięki załączonej do układów MSP430TCH5E licencji na oprogramowanie Immersion Touch Sense 2200, mikrokontrolery te pozwalają w prosty sposób dodawać do projektów oraz dostosowywać do konkretnych potrzeb 122 różne efekty haptyczne oraz wykorzystywać funkcji typu audio-to-haptics. Firma TI zdecydowała się na współpracę z Immersion, aby móc zaoferować nowoczesną technologię haptyczną w postaci kodu obiektowego, który można zintegrować z innymi systemami, np. realizującymi pojemnościowe interfejsy dotykowe.

Nowe mikrokontrolery TI można konfigurować z użyciem otwartej biblioteki MSP430 Capacitive Touch Software Library. Projektanci mogą wykorzystać też interfejs graficzny dla komputerów PC, nazwany MSP430 Capacitive Touch Pro, służący do ewaluacji, diagnostyki oraz dostrajania dotykowych przycisków, suwaków i pokręteł czasie rzeczywistym. Interfejs jest wyposażony w funkcje ustalania zakresów pomiarowych, a także rejestracji i drukowania.

Aby pomóc projektantom szybko dodać nowe funkcje do ich systemów, firma Element14 stworzyła HapTouch BoosterPack, łączący mikrokontroler MSP430TCH5E oraz sterownik DRV2603 w formie kontrolera do gier. BoosterPack można podłączyć do zestawu ewaluacyjnego MSP430 Value Line LaunchPad, aby uzyskać system demonstrujący proces konfiguracji przycisków dotykowych, obsługujących informację zwrotną typu audio-to-haptics. BoosterPack jest dostępny od ręki za pośrednictwem Element14. Dostępne jest dla niego także w pełni programowalne środowisko projektowe HAPTOUCH.

;

Nowe mikrokontrolery MSP430TCH5E są dostępne od ręki w cenie 1,25 USD przy zamówieniach 1000 sztuk. HapTouch BoosterPack jest dostępny wyłącznie za pośrednictwem Element14 w cenie 25 dolarów.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail: warszawa@silica.com.

O autorze