Nowe projekty referencyjne oparte na mikrokontrolerach z rdzeniem Cortex-M firmy NXP Semiconductors

Dwa nowe projekty referencyjne oparte na mikrokontrolerach LPC firmy NXP Semiconductors

Firma NXP Semiconductors, chcąc ułatwić pracę projektantom urządzeń wykorzystujących mikrokontrolery z rodzin LPC, udostępnia na swojej stronie internetowej repozytorium projektów referencyjnych. Repozytorium to, nazwane LPC Solutions, zostało właśnie rozszerzone o dwa nowe projekty: systemu przeznaczonego do odbioru strumieni dźwiękowych z internetowego radia SHOUTcast oraz zaawansowanego kontrolera USB.

Internet Radio Audio Streaming Solution to oparty na płytce Keil MCB4357 projekt systemu pozwalającego na odbiór stacji radiowych strumieniowanych przez internet w systemie SHOUTcast i sterowanie tym procesem za pomocą ekranu LCD. Projekt jest oparty o dwurdzeniowy mikrokontroler LPC4357 i demonstruje podział funkcji aplikacji między dwa 32-bitowe rdzenie obliczeniowe. Wymagające czasowo dekodowanie i przetwarzanie dźwięku obsługuje rdzeń ARM Cortex-M4F, a stosem TCP/IP, interfejsem użytkownika i sterowaniem aplikacją zajmuje się koprocesor ARM Cortex-M0. Dla płytki dostępne jest oprogramowanie obejmujące aplikację Internet Radio, implementację obsługi systemu SHOUTcast, graficzną bibliotekę emWin oraz system FreeRTOS z obsługą stosu LwIP TCP/IP. Przy zakupie dodatkowej licencji dostępne jest oprogramowanie dekodujące pliki w formacie MP3.

Drugi projekt nazwany został Dual Hi-Speed USB Host/Device Solution i pozwala na łatwą implementację komunikacji USB, zarówno w trybie hosta, jak i urządzenia. Oprogramowanie demonstracyjne obejmuje dwa przykłady: dwóch kontrolerów USB Hi-Speed pracujących symultanicznie oraz podwójnego kontrolera host/device pracującego na pojedynczym porcie. Pierwszy przykład wykorzystuje fakt, że stanowiący serce projektu mikrokontroler LPC1837 wyposażony jest w dwa porty USB 2.0, z których jeden ma zintegrowaną warstwę fizyczną Hi-Speed, a drugi Full-Speed. Całe rozwiązanie oparte jest o płytkę Xplorer firmy NGX, wyposażoną w stereofoniczny kodek audio UDA1380, 4 GB pamięci Flash, debuger JTAG LPCLink2 oraz 4-gigabajtowy dysk USB i okablowanie wraz ze słuchawkami.

O autorze