Regulator LDO firmy Linear Technology z dodatkowymi mechanizmami diagnostyki i bezpieczeństwa

Firma Linear Technology zaprezentowała układ LT3086, najnowszego członka rodziny regulatorów napięcia z rodziny LDO+. Ma on istotne funkcje, które dotąd nie były dostępne w układach tego typu.

Regulator LDO (Low Dropout Regulator – regulator o niskim spadku napięcia) LT3086 wyposażony jest w mechanizmy mierzące wartość prądu i temperatury oraz dysponuje konfigurowalnymi limiterami, które nie pozwalają tym wielkościom przekroczyć ustawionej wartości. Układ udostępnia również flagę określającą poprawną pracę (power good status flag) oraz mechanizm kompensacji spadku napięcia na przewodach przesyłowych.

Układ LT3086 pracuje z napięciem wejściowym od 1,4 do 40 V. Napięcie wyjściowe jest ustalane w zakresie od 0,4 do 32 V za pomocą pojedynczego rezystora, a spadek napięcia na regulatorze wynosi jedynie 330 mV przy obciążeniu 2,1 A. Dokładność ustalonego prądu wynosi +–1%, a dokładność  napięcia +–2%, niezależnie od obciążenia i temperatury.

Zastosowanie unikalnego schematu wewnętrznych połączeń pozwala łączyć równolegle wiele układów LT3038, aby zwiększyć wydajność prądową, ale też poprawić rozpraszanie ciepła. Wyjścia monitorujące prąd oraz temperaturę pozwalają, poza ustawieniem flagi „power good” z wybranym progiem, na monitorowanie, diagnostykę oraz wykrywanie błędów. Wewnętrzny obwód zabezpieczający odpowiada za wyłączenie układu w wypadku przegrzania oraz ograniczenie prądu. Ograniczenia na prąd i temperaturę można programować z zewnątrz.

Układ LT3086 jest dostępny w kilku rodzajach obudów. Układy w obudowie DFN, TSSOP oraz DD-Pak są w stanie rozpraszać 2 W mocy bez dodatkowych radiatorów. Regulator LT3086 jest również dostępny w obudowie TO-220, przeznaczonej do montażu wraz z radiatorem w celu poprawy odprowadzania ciepła. Cena układów zaczyna się od 3,00 USD za sztukę przy zamówieniach 1000 sztuk. Więcej informacji można uzyskać pod adresem.

O autorze