FRDM-FXS-9AXIS: ekspander z sensorami MEMS 9DoF dla płytek z serii Freedom

Ekspander z czujnikami dla płytek z serii Freedom

Z myślą o konstruktorach chcących tworzyć systemy wykorzystujące czujniki oraz mikrokontrolery z rodziny Kinetis, firma Freescale opracowała dedykowane narzędzie sprzętowe o nazwie FRDM-FXS-9AXIS. Jest to wyposażony w czujniki firmy Freescale ekspander dla płytek uruchomieniowych z serii Freedom.

Na płytce FRDM-FXS-9AXIS umieszczono dwa układy czujnikowe. Pierwszy z nich to 3-osiowy żyroskop FXAS21000. Z kolei drugim układem jest FXOS8700CQ. Zintegrowano w nim 3-osiowy sensor pola magnetycznego oraz 3-osiowy akcelerometr. Ekspander FRDM-FXS-9AXIS wyposażony jest ponadto w gniazdo na kartę pamięci oraz obszar do prototypowania pozwalający przylutować do płytki dodatkowe komponenty.

Zintegrowanie ze sobą płytek FRDM-FXS-9AXIS i Freedom jest bardzo prostą czynnością. Obie płytki cechują się formatem wyprowadzeń zgodnym z Arduino, dzięki czemu aby je ze sobą połączyć, wystarczy wsunąć listwy sygnałowe jednej płytki do odpowiadających im gniazd sygnałowych drugiej z płytek, tym samym uzyskując platformę w formie tak zwanej ‘kanapki’.

FRDM-FXS-9AXIS to jedna z trzech płytek z grupy FRDM-FXS. Pozostałe dwie, dysponujące większą liczbą czujników i komponentów dodatkowych, to FRDM-FXS-MULTI i FRDM-FXS-MULTI-B. Więcej informacji o tych płytkach można zaleźć w dedykowanej broszurce informacyjnej.

FRDM-FXS-9AXIS jest już dostępna w sprzedaży. Jej cena zakupu to 30 USD.

O autorze