LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

SPIRIT1 + STM32F0: energooszczędne rozwiązania dla aplikacji ISM

Mikrokontrolery STM32F0 wyposażono w interfejs do programowania i debugowania o nazwie SWD, który występuje także w starszych mikrokontrolerach STM32, nie wbudowano w nie natomiast interfejsu JTAG. Zastosowany w mikrokontrolerach STM32F0 blok wspomagający debugowanie jest rozszerzoną wersją standardowego rozwiązania firmy ARM, dzięki czemu m.in. programista może zarządzać sygnałami zegarowymi i przypisaniami funkcjonalnymi linii GPIO czy testować pracę mikrokontrolera w trybie obniżonego poboru mocy.

Producent dużo uwagi poświęcił na zapewnienie bezpieczeństwa aplikacji realizowanych na mikrokontrolerach STM32F0, w których pracują mikrokontrolery STM32F0, co przejawia się m.in. wyposażenie pamięci SRAM w sprzętowy kontroler parzystości, kontroler CRC dla pamięci Flash, dwa watchdogi i system monitorowania poprawności taktowania z automatycznym przełączaniem na wewnętrzne źródło sygnału zegarowego. Prezentowane mikrokontrolery wyposażono także w rejestry z niepowtarzalnymi 96-bitowymi numerami ID, za pomocą których można identyfikować urządzenia z wbudowanymi mikrokontrolerami.

Nowością w rodzinie STM32F0 są mikrokontrolery ValueLine (STM32F03x), które uproszczono minimalizując ich cenę. Zastosowane uproszczenia nie są dotkliwe dla konstruktorów: nowe mikrokontrolery wyposażono bowiem we wszystkie podstawowe peryferia komunikacyjne (w zależności od typu: 1 lub 2 x SPI/I2C/UART), szybki przetwornik A/C (12-bitowy, 12 lub 18 kanałów, częstotliwość próbkowania do 1MSps) i spore zasoby pamięci Flash/SRAM. Redukcji nie podległ także blok sprzętowego CRC, który może być wykorzystywany do kontroli poprawności zawartości pamięci Flash, konstruktorzy układów zachowali także w nowych mikrokontrolerach 5-kanałowy sterownik DMA oraz kalibrowalny czujnik temperatury. Mikrokontrolery Value Line są oferowane w obudowach TSSOP20 oraz LQFP z 32/48 lub 64 pinami, wszystkie obecnie oferowane modele mogą pracować z otoczeniu o temperaturze od –40 do +85oC. Na rysunku 4 przedstawiono zestawienie wybranych cech mikrokontrolerów STM32F0.

 

 Rys. 4. Zestawienie podstawowych cech mikrokontrolerów STM32F0

Rys. 4. Zestawienie podstawowych cech mikrokontrolerów STM32F0

 

Dla potencjalnych użytkowników mikrokontrolerów STM32F0 producent oferuje tanie narzędzia, spośród których dużą popularnością cieszą się zestawy z serii DISCOVERY (jak na przykład STM32F0DISCOVERY – fotografia 5, który to zestaw jest dostępny w dwóch wersjach: z mikrokontrolerem STM32F05x i STM32F03x).

 

 Fot. 5. Wygląd zestawu STM32F0DISCOVERY, który jest dostępny w dwóch wersjach: z mikrokontrolerem STM32F05x lub STM32F03x

Fot. 5. Wygląd zestawu STM32F0DISCOVERY, który jest dostępny w dwóch wersjach: z mikrokontrolerem STM32F05x lub STM32F03x

 

Podzespoły prezentowane w artykule nie są jedyną „ścieżką” w ofercie STMicroelectronics, na bazie której można budować radiowe tory transmisji danych o niewielkim poborze mocy. Firma oferuje także rodzinę energooszczędnych mikrokontrolerów STM32L (o dużej wydajności, wyposażone w rdzeń Cortex-M3) oraz układy warstwy fizycznej zgodne ze standardem Bluetooth 4. W zależności od wymagań, niemal każdy konstruktor znajdzie optymalne rozwiązanie dla tworzonej aplikacji, w czym będziemy starali się pomóc – kolejnymi publikacjami.