M24SR – nowe układy pamięci z interfejsem NFC od STMicroelectronics

Firma STMicroelectronics ma w swojej ofercie ciekawą grupę produktów o nazwie „dynamic NFC/RFID tags”. Są to pamięci EEPROM dysponujące nie tylko klasycznym interfejsem przewodowym (I2C), ale również interfejsem radiowym. Do niedawna tą grupę produktów tworzyła seria układów M24LR. Teraz producent poinformował o drugiej serii układów, mianowicie M24SR.

Pamięci M24SR pozwalają na łatwe dodanie obsługi komunikacji NFC (Near Field Communication) w dowolnym urządzeniu elektronicznym. NFC to metoda komunikacji bezprzewodowej, która pozwala przesyłać informacje między urządzeniami znajdującej się w bardzo małej odległości, do kilkunastu centymetrów. Obecnie jest znana użytkownikom głównie z bezkontaktowych płatności dokonywanych smartfonem, jednak wkrótce będzie ona spotykana w dużo szerszym zakresie zastosowań. Firma STMicroelectronics jako przykładowe zastosowania swoich nowych układów pamięci wylicza sprzęt taki jak głośniki, drukarki, kuchenki, pralki, liczniki zużycia prądu/gazu/wody, zegarki fitness, kamery cyfrowe i wiele innych. Dzięki temu urządzenia te w łatwy sposób będą mogły nawiązać komunikację z przyłożonym do nich smartfonem.

Jedną z potencjalnych korzyści, jakie daje rodzina pamięci M24SR, jest wygodne parowanie urządzeń w transmisji Bluetooth pomiędzy smartfonem a urządzeniem audio. Zamiast skomplikowanej procedury zmiany opcji smartfonu, włączania Bluetooth, wybierania kodu urządzenia audio, a czasem nawet wprowadzania hasła, użytkownik może po prostu przesunąć smartfon w pobliżu urządzenia audio i za pośrednictwem NFC zestawić połączenie Bluetooth między dwoma urządzeniami. W tym scenariuszu wszystkie ustawienia są przekazywane przez NFC. Innym przykładem może być resetowanie zegara urządzenia, gdy jego zasilanie zostało odłączone lub też szybka diagnoza problemów występujących w sprzęcie. Zamiast wertowania instrukcji użytkownika lub kontaktowania się z serwisem, wystarczyłoby uruchomić aplikację smartfona „zresetuj zegar urządzenia” lub „diagnozuj problem”, dotknąć tego urządzenia i uzyskać natychmiastowy efekt – reset zegara lub diagnozę urządzenia, być może poprzez połączenie ze stroną internetową jego producenta.

Pamięci „dynamic NFC/RFID tag” składają się z trzech podstawowych bloków funkcjonalnych. Są to:

  • Pamięć nieulotną, która zachowuje dane także po wyłączeniu zasilania
  • Interfejs bezprzewodowy do łączenia się z innymi urządzeniami bezprzewodowymi
  • Interfejs przewodowy (standardowy I2C) do komunikacji z kontrolerem urządzenia hosta

W rodzinie M24SR pamięć nieulotną stanowi kość EEPROM o pojemności od 2 do 64 kbit. Interfejs bezprzewodowy jest w pełni kompatybilny z protokołem ISO1444-3. Pozwala on na transmisję z szybkością do 106 kb/s. Interfejs I2C pracuje z częstotliwością do 1 MHz.

Układy z serii M24SR są obecnie dostępne w formie próbek. Pamięci oferowane są obudowach typu SO8, TSSOP8 oraz MLP8.

O autorze