Framework Qt – wersja 5.2 już dostępna

Framework Qt – wersja 5.2 już dostępna

Dostępna jest nowa wersja popularnego, wieloplatformowego Framework Qt, przeznaczonego m.in. do realizacji interfejsów użytkownika, oznaczona numerem 5.2. Najważniejsza nowość to możliwość współpracy z dwoma kluczowymi systemami operacyjnymi dla urządzeń mobilnych: Android oraz iOS, ale lista usprawnień i nowych funkcji jest długa i obejmuje też m.in. obsługę Bluetooth i NFC, specjalizowany silnik JavaScript czy zmiany w narzędziu Qt Creator.

Dzięki poszerzeniu możliwości frameworku o współpracę z Androidem i iOS-em, Qt 5.2 staje się narzędziem pozwalającym tworzyć interfejsy użytkownika i inne aplikacje naprawdę niezależne od platformy, zarówno programowej, jak i sprzętowej, w tym od rozmiaru ekranu. Framework można uruchamiać na wszystkich najważniejszych systemach desktopowych (Windows, Mac OS X, Linux/X11 i Solaris), wbudowanych (Embedded Linux z narzędziami DirectFB, EGLFS, KMS i Wayland, Embedded Windows, a także RTOS-y VxWorks, QNX Neutrino i INTEGRITY) oraz mobilnych (Android 2.3.3 i wyższe, iOS 5.0, BlackBerry i Sailfish).

Drugą dużą zmianą w Qt jest zastąpienie w module Qt QML silnika języka JavaScript V8 silnikiem JavaScript zaprojektowanym specjalnie na potrzeby frameworku, obsługującym typy danych QML i Qt, co przyspiesza wykonywanie aplikacji i zwalnia z konieczności wykonywania rzutowania typów. Silnik ten może być wykorzystywany także jako interpreter, co pozwala uniknąć kompilacji Just-In-Time.

Wraz z nową wersją frameworku, światło dzienne ujrzała też nowa edycja środowiska Qt Creator, oznaczona numerem 3.0. Zostały w niej w pełni zintegrowane narzędzia do projektowania aplikacji dla systemu Android oraz wstępna wersja obsługi iOS, która ma na razie charakter eksperymentalny i wymaga dodatkowego korzystania z XCode. Pod Androidem i iOS-em nie działa też moduł Qt Webkit.

Lista pozostałych zmian jest długa i z pewnością nie uda się tutaj omówić jej w całości, zwłaszcza że poprawkom, rozszerzeniom i usprawnieniom poddane zostały też biblioteki dla platform desktopowych i rdzeń projektu. Jak zapewniają twórcy, od wydania wersji 5.1.1 naprawionych zostało też ponad 1500 błędów. Pełną listę zmian w wersji 5.2 można znaleźć w wykazie nowości.

Framework Qt ma ponad pół miliona użytkowników na całym świecie. Był własnością Nokii do 2012 roku, kiedy to został kupiony przez Helsińską firmę Digia. Jest dostępny w wersji open-source oraz w znacznie poszerzonej, komercyjnej edycji Enterprise.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie projektu.

 

O autorze