FRDM-FXS-MULTI-B: ekspander z czujnikami MEMS 9DoF i modułem Bluetooth dla zestawu FREEDOM

Jedną z najnowszych propozycji firmy Freescale w zakresie narzędzi sprzętowych jest platforma czujnikowa FRDM-FXS. Tworzą ją trzy płytki będące ekspanderami dla płytek uruchomieniowych z serii Freedom: FRDM-FXS-9AXIS, FRDM-FXS-MULTI oraz FRDM-FXS-MULTI-B. Producent przyjął ciekawą koncepcję przy ich projektowaniu. Otóż projekt PCB wszystkich trzech płytek jest identyczny. Narzędzia te różnią się za to między sobą liczbą wlutowanych komponentów. Dzięki temu klient ma do wyboru trzy zestawy wyposażenia, co przekłada się w istotny sposób na cenę każdej z płytek.

 FRDM-FXS-MULTI-B to płytka dysponująca najbogatszym wyposażeniem. Składają się na nie między innymi czujniki. Są to układy: FXAS21000 (żyroskop), FXOS8700CQ (sensor pola magnetycznego oraz akcelerometr), MMA8652FC (akcelerometr), MPL3115A2 (czujnik ciśnienia i wysokości), FXLS8471 (akcelerometr), MMA9553L (krokomierz) oraz MAG3110 (czujnik pola magnetycznego). Ponadto na płytce umieszczono gniazdo na kartę pamięci, obszar do prototypowania oraz moduł komunikacyjny Bluetooth BR-LE4.0-D2A.

Nowa płytka firmy Freescale może współpracować z aplikacją dla systemu operacyjnego Android o nazwie Freescale Xtrinsic Sensor Fusion Toolbox. Pozwala ona wykorzystać dane z czujników w celu wyznaczania wielkości i parametrów, których żaden z czujników samodzielnie nie jest w stanie określić (jest to tak zwany proces sensor fusion). Aplikacja przykładowo umożliwia określenie orientacji płytki FRDM-FXS-MULTI-B w przestrzeni.

Płytka FRDM-FXS-MULTI-B jest już dostępna w sprzedaży. Jej cena zakupu to 125 USD.

O autorze