LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
SoM / SBC

Płytki dla STM32 w formacie Arduino współpracujące ze środowiskiem mbed

Na początku drugiej połowy stycznia firmy ARM i STMicroelectronics poinformowały, że wkrótce platforma mbed będzie dostępna również dla mikrokontrolerów STM32 oraz, że stanie się to jednocześnie z wprowadzeniem do sprzedaży nowych, dedykowanych dla tej platformy płytek uruchomieniowych (pisaliśmy o tym tutaj). Zapowiedzi te właśnie zostały zrealizowane. Entuzjaści układów z rdzeniem Cortex-M od STMicroelectronics mogą już rozwijać swoje projekty programistyczne korzystając z internetowego pakietu narzędziowego open-source mbed i używać do tego celu zupełnie nowej gamy płytek, które otrzymały wspólną nazwę STM32 Nucleo.

Już w momencie swojej premiery do Nucleo należą cztery modele płytek. Różnią się one zastosowanym  w nich mikrokontrolerem. Do wyboru są: Nucleo-F030R8 (mikrokontroler: STM32F030R8T6), Nucleo-F103RB (STM32F103RBT6), Nucleo-F401RE (STM32F401RET6) oraz  Nucleo-L152RE (STM32L152RET6). Oprócz mikrokontrolera, każda z płytek wyposażona jest w zintegrowany programator/debuger ST-LINK/V2-1, podsystem zasilania, trzy diody LED, dwa przyciski, gniazdo USB oraz gniazda rozszerzeniowe (jeden typ to Arudino, drugi natomiast to Morpho, dający dostęp do wszystkich pinów I/O w STM32).

Dzięki zastosowaniu gniazd rozszerzeniowych w formacie Arduino, płytki uruchomieniowe STM32 Nucleo są kompatybilne sprzętowo z płytkami rozszerzeniowymi Arduino (Arduino Shields). Ponadto firma STMicroelectronics planuje w przyszłości opracować swoje własne, dedykowane rozszerzenia z modułem Bluetooth/Wi-Fi/GPS, obwodem audio, czujnikami MEMS i innymi komponentami.

Cztery wymienione płytki są już dostępne w sprzedaży i można je kupić w cenie 10.32 USD za sztukę. Producent planuje też kolejne płytki z serii Nucleo. Modele Nucleo-F072RB, Nucleo-F302R8, Nucleo-F334R8 oraz Nucleo-L053R8 będą dostępne w drugim kwartale 2014 r.

Warto podkreślić, że oprogramowanie dla płytek STM32 Nucleo można nie tylko tworzyć przy użyciu pakietu narzędzi mbed. Mogą do tego celu służyć również inne popularne środowiska programistyczne: IAR EWARM, Keil MDK, Atollic TrueStudio.

Pierwszy publiczny pokaz płytek STM32 Nucleo odbędzie się podczas targów Embedded World 2014. Firma STMicroelectronics będzie dysponowała podczas tego wydarzenia 2200 sztukami tych płytek. Każdy uczestnik targów będzie mógł otrzymać jedną płytkę bezpłatnie.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!