OBDLink MX WiFi – bezprzewodowa brama do systemów samochodowych OBD

Na platformie Kickstarter pojawił się kolejny ciekawy projekt. Firma OBD Solution proponuje urządzenie OBDLink MX WiFi umożliwiające komunikację urządzeń mobilnych ze stosowanym w samochodach systemem OBD. Niewielki gadżet, wpinany do standardowego portu OBD pozwala przez Wi-Fi łączyć się z wewnętrznym systemem diagnostycznym pojazdu i pobierać z niego różnorodne dane.

System OBD (On-Board Diagnostics) to sieć niewielkich komputerów pokładowych, sterujących wszystkimi systemami w samochodzie, który jest standardowo montowany w samochodach od 1996 roku. Oprócz OBD, urządzenie obsługuje EOBD, JOBD i inne międzynarodowe warianty OBD-II, a także zaawansowane standardy firm Ford i GM (Ford MSC and GMLAN).

OBDLink MX WiFi stanowi bezpieczną, bezprzewodową bramę do systemów OBD, pozwalającą z dużą swobodą korzystać z udostępnianych przez port danych, gdyż każdy programista mobilny może stworzyć własną, wykorzystującą je aplikację. Urządzenie współpracuje też z wieloma istniejącymi już aplikacjami na systemy Android, iOS i Windows. 

Lista zastosowań urządzenia jest długa: może ono wspomagać mechaników w diagnostyce, pozwala kierowcom dokonywać wstępnej identyfikacji problemów i weryfikować pracę mechaników, wspomaga kupowanie używanych samochodów pozwalając sprawdzić ostatnie problemy z pojazdem i wiadomości diagnostyczne czekające na obsługę. Jeśli natomiast chodzi o mniej poważne funkcje, może stanowić atrakcyjny interfejs, wyświetlający informacje, których nie ma na desce rozdzielczej, a nawet zmienić smartfon czy tablet w pilota, pozwalającego zdalnie sterować np. otwieraniem szyb czy zamykaniem drzwi.

OBDLink MX WiFi nie wymaga instalacji, ani konfiguracji – producent podaje, że uruchomienie urządzenia zajmuje trzy minuty, wliczając czas potrzebny na ściągnięcie aplikacji. Co istotne, urządzenie wyposażone jest w inteligentne tryby pracy i samo przechodzi w stan uśpienia, ograniczając zużycie energii.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie projektu w portalu Kickstarter.

 

O autorze