Platforma Raspberry Pi z komunikacją bezprzewodową już w ofercie RS Components

Firma RS Components (RS) wzbogaciła swoją ofertę o dwie opcje komunikacji bezprzewodowej dla produktów opartych na platformie komputerowej Raspberry Pi. Nowe moduły, wykorzystujące technologię Wi-Fi lub komunikację radiową małej mocy są przeznaczone do zastosowań wymagających małogabarytowych, niedrogich i energooszczędnych rozwiązań, wykorzystywanych między innymi w urządzeniach przenośnych.

Pierwszy moduł umożliwia szybką łączność Wi-Fi zgodną z protokołem komunikacji bezprzewodowej IEEE802.11b/g/n dzięki użyciu małego adaptera podłączanego do portu USB w komputerze Raspberry Pi. Adapter obsługuje transmisję z szybkością do 150 Mb/s, która idealnie sprawdza się w przypadku przesyłania dużych ilości danych i jest trzykrotnie wyższa od szybkości oferowanej przez połączenia w standardzie 11g. Inteligentny adapter dostosowuje moc sygnału w zależności od odległości i obciążenia procesora w celu zmniejszenia zużycia energii w przedziale od 20% do 50%, gdy komunikacja bezprzewodowa nie jest wykorzystywana. Możliwość użycia funkcji Wi-Fi Protected Setup (WPS) zapewnia prostą metodę zabezpieczenia komunikacji w sieci.

Drugi moduł, umożliwiający komunikację bezprzewodową przy użyciu adaptera typu „plug-and-play” podłączanego do portu USB komputera Raspberry Pi, został wyposażony w moduł nadajnika-odbiornika radiowego małej mocy. Zapewnia on łączność dwukierunkową z dowolnym urządzeniem obsługującym komunikację szeregową, na przykład z innym komputerem Raspberry Pi. Częstotliwość, szerokość pasma, moc sygnału oraz szybkość transmisji danych można skonfigurować w celu umożliwienia komunikacji pomiędzy kilkoma modułami, bez zakłóceń pochodzących od innych urządzeń wykorzystujących częstotliwości radiowe. Zastosowana technologia komunikacji radiowej zapewnia znacznie większy zasięg (do 300 m, w zależności od konfiguracji terenu) oraz mniejsze zużycie energii niż inne protokoły komunikacji bezprzewodowej, takie jak Wi-Fi czy Bluetooth. Host może wysyłać i odbierać dane w pakietach po 180 bajtów do/z innych hostów w zasięgu, co jest szczególnie przydatne w rozwiązaniach wykorzystujących czujniki oraz w układach sterowania.  W zestawie znajduje się wbudowana antena SMA.  Dostępny jest również zestaw zawierający ten produkt w wersji z podwójnym nadajnikiem-odbiornikiem.

Wszystkie trzy produkty Raspberry Pi do komunikacji bezprzewodowej są dostępne prosto z magazynu RS  i dostarczane do 24h lub do 48h w zależności od lokalizacji firmy klienta.

O autorze