LPC1500 – nowe mikrokontrolery firmy NXP Semiconductors przeznaczone do kontroli silnika BLDC i PMSM

LPC1500 – nowe mikrokontrolery firmy NXP Semiconductors przeznaczone do kontroli napędu

Firma NXP Semiconductors wprowadziła do swojej oferty nową serię mikrokontrolerów o nazwie LPC1500. Zostały one zoptymalizowane pod kątem szybkiej, prostej i precyzyjnej kontroli napędu. Możliwość obsługi dwóch silników jednocześnie pozwala na tworzenie zaawansowanych rozwiązań. Dzięki praktycznemu oprogramowaniu, łatwym w obsłudze narzędziom graficznym i dwóm nowym zestawom projektowym, mikrokontrolery NXP LPC1500 pozwalają na tworzenie systemów sterowania silnikiem nawet inżynierom bez wcześniejszego doświadczenia w kontroli napędów.

Mikrokontrolery z serii LPC1500 są dostosowane do sterowania bezszczotkowymi silnikami prądu stałego (BLDC – Brushless DC), silnikami synchronicznymi z magnesem stałym (PMSM – Permanent Magnet Synchronous Motor) i silnikami indukcyjnymi występującymi powszechnie w takich produktach, jak duże urządzenia AGD, klimatyzacja i ogrzewanie (HVAC), a także przemysłowe silniki i generatory. Układy są również odpowiednie do zastosowań, które wymagają wysokiej precyzji próbkowania danych i kontroli w czasie rzeczywistym, takich jak zasilacze i przyrządy pomiarowe.

Układy z serii LPC1500 są oparte na rdzeniu ARM Cortex-M3 pracującym z częstotliwością do 72 MHz. Dwa 12-bitowe, 12-kanałowe przetworniki analogowo-cyfrowe (ADC) o częstotliwości próbkowania 2 miliony na sekundę (Msps) i wbudowany interfejs enkodera kwadraturowego pozwalają na precyzyjną kontrolę napędów. Cztery wbudowane komparatory z czasem opóźnienia 68 ns zapewniają szybką odpowiedź w celu monitorowania i ochrony przed przekroczeniem poziomu prądu lub napięcia. Cztery wielofunkcyjne moduły czasomierza/PWM o nazwie SCTimer udostępniają do 28 kanałów PWM pracujących bez obciążania procesora. Zasoby komunikacyjne obejmują między innymi interfejsy CAN i USB, które mogą służyć do aktualizacji aplikacji mikrokontrolera w miejscu jego pracy.

Dla układów LPC1500 dostępne są dwa zestawy kontroli napędu, zawierające płytki, silniki oraz oprogramowanie:

  • Zestaw PMSM Motor Control demonstrujący sterowanie napędu dla silników z magnesami stałymi, z czujnikami Halla lub bez
  • Zestaw BLDC Motor Control demonstrujący sterowanie klasycznych silników sterowanych trapezowo z silnikiem BLCD zawierającym czujniki

Ponadto dostępny jest tani zestaw uruchomieniowy z serii  LPCXpresso.

Firma NXP Semiconductors udostępnia także narzędzia programowe, w tym sterowniki silnika (np. metodą FOC) oraz narzędzia kalibracyjne z graficznym interfejsem użytkownika.

Mikrokontrolery z nowej serii LPC1500 są już dostępne u głównych dystrybutorów. Sugerowana cena przy zamówieniach 10,000 sztuk zawiera się w przedziale 1,91 do 3,25 USD za sztukę.

O autorze