RS Components dystrybutorem jednopłytkowych urządzeń pomiarowych Red Pitaya

Firma RS Components podpisała wyłączną umowę z firmą Red Pitaya, ważnym nowym graczem na rynku urządzeń testowo-pomiarowych. Umowa dotyczy dystrybucji pierwszego w dorobku firmy rewolucyjnego produktu: jednopłytkowej otwartej platformy sprzętowo-kontrolnej, która zastępuje wiele kosztownych instrumentów laboratoryjnych i jest dostępna w cenie niższej niż 500 dolarów.

Firma Red Pitaya uzyskała ogromne wsparcie inżynierów po wzięciu udziału w kampanii dofinansowania Kickstarter, gdzie pięciokrotnie przekroczono założony cel. Tak wczesne zainteresowanie firmą Red Pitaya może być także efektem jej wyjątkowego systemowego podejścia, które łączy platformę sprzętową na bazie układów Xilinx z internetową bazą aplikacji typu open-source, takich jak generator przebiegów, oscyloskop czy analizator widma.

Środowisko Red Pitaya składa się z następujących elementów:

  • Niewielki (wielkości karty kredytowej) konfigurowalny moduł służący do przetwarzania sygnału z wykorzystaniem układu system-on-chip (SoC) Xilinx Zynq, który łączy możliwości programowe układu ARM Cortex-A9 MPCore z możliwościami sprzętowymi układu FPGA, zapewniając niezrównaną wydajność systemu. Moduł jest wyposażony w dwa analogowe porty wejścia-wyjścia RF, cztery analogowe porty wejścia-wyjścia pracujące w niższym paśmie oraz 16 uniwersalnych cyfrowych portów wejścia-wyjścia. Moduł obsługuje łączność w sieci Ethernet i posiada gniazdo kart Micro SD.
  • Serwis internetowy Bazaar stanowiący zbiór aplikacji testowo-pomiarowych typu open-source, dzięki którym moduły bezpośrednio po dostarczeniu mogą pełnić funkcje oscyloskopu, analizatora widma i generatora dowolnych przebiegów. Aplikacje są dostępne za pośrednictwem większości przeglądarek internetowych.
  • Serwis Backyard – zbiór kodów programistycznych typu open-source, instrukcji obsługi i narzędzi umożliwiających dalszy rozwój oprogramowania. Pozwala on społeczności inżynierskiej dzielić się aplikacjami i wspólnie tworzyć nowe. 

Celem firmy Red Pitaya jest rozwój niezależności i kreatywności oraz tworzenie otwartych rozwiązań dostępnych dla szerokiej grupy użytkowników – od pasjonatów, krótkofalowców, środowisk edukacyjnych i początkujących firm, aż po badaczy i użytkowników przemysłowych.

Pierwsze komercyjnie produkowane przez firmę Red Pitaya urządzenia i aplikacje będą dostępne jeszcze w tym roku wyłącznie w firmie RS Components. Rozwiązania Red Pitaya opierają się na systemie operacyjnym GNU/Linux i umożliwiają programowanie na różnych poziomach przy użyciu szerokiej gamy interfejsów programowych, takich jak HDL, C/C++, języki skryptowe oraz interfejsy internetowe wykorzystujące język HTML.

Firma Red Pitaya została założona w czerwcu 2013 roku przez czterech inżynierów z doświadczeniem w dziedzinie robotyki, zaawansowanej diagnostyki oraz oprzyrządowania przeznaczonego do akceleratorów cząstek. Rozpoczynająca działalność firma zgromadziła fundusze w wysokości 255 000 dolarów dzięki zeszłorocznej kampanii Kickstarter. Potwierdziło to ogromne wsparcie branży oraz uznanie dla innowacyjnego podejścia do tworzenia produktów testowo-pomiarowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.redpitaya.com.

O autorze