LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

32-bitowe mikrokontrolery od firmy FTDI

Firma FTDI poszerza swoją ofertę o 32-bitowe mikrokontrolery w architekturze RISC, oznaczone symbolem FT900. Nowe układy, wyposażone w interfejs do kamery, mogą pracować samodzielnie lub we współpracy z chipem FT800 EVE (Embedded Video Engine) i posłużyć do realizacji systemów przetwarzania video i audio w takich zastosowaniach, jak VoIP czy monitoring przemysłowy.

FT900 może pracować z taktowaniem do 100 MHz, osiągając wydajność 293 DMIPS-ów przy zerowym czasie oczekiwania (zero wait state) i jest wyposażony w 64 kB pamięci danych oraz 256 kB pamięci programu, pracującej jako shadow RAM.

Układ ma bardzo rozbudowane możliwości komunikacyjne. Najważniejszym wyróżnikiem jest tu równoległy interfejs kamery, pozwalający na odbiór obrazu w jakości VGA (640 x 480 pikseli). Na pokładzie znaleźć można też dwa kontrolery USB 2.0 Hi-speed (480 Mb/s). Kontroler typu peripherial jest wyposażony w układ Battery Charger Detection, zgodny ze specyfikacją ładowania baterii USB 2.0, a kontroler host w emulator BCD.

FT900 jest też wyposażony w interfejs UART, który można skonfigurować jako jeden pełny UART lub dwa UART-y typu basic (Tx/Rx/CTS/RTS), dwa interfejsy I2C (master/slave) o przepływności do 3,4 Mb/s, jeden I2S (master/slave), jeden SPI master i dwa SPI slave oraz opcjonalnie dwa kontrolery CAN 2.0. Układ jest też wyposażony w maksymalnie 8 kanałów wyjściowych PWM, obsługujących 8- i 16-bitowe sygnały audio PCM. Do dyspozycji jest przy tym 7-kanałowy przetwornik A/C z multipleksacją i dwa 10-bitowe przetworniki C/A.

Łączność sieciową zapewnia kontroler 10/100 Base-TX Ethernet MAC z interfejsem MII, zgodny ze standardami IEEE 802.3/802.3u. Na pokładzie jest też kontroler kart SD zgodny z v3.0, obsługujący karty UHS50 i UHS104.

Układ jest dostępny w wersji z kontrolerem CAN, oznaczonej symbolem FT900 i bez CAN, oznaczonej FT901. Obie wersje zamknięte są w obudowie QFN100 i mogą pracować w środowisku o temperaturze otoczenia od –40 do +85°C. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Razem z FT900 firma FTDI wprowadziła do swojej oferty inną grupę mikrokontrolerów. Jest to rodzina układów FT51 (pisaliśmy o niej tutaj).

Autor: FTDI