Kinetis Design Studio IDE: nowe środowisko programistyczne dla mikrokontrolerów Kinetis

Firma Freescale poinformowała o nowym środowisku programistycznym dla mikrokontrolerów Kinetis – Kinetis Design Studio Integrated Development Environment (IDE). Jest to drugi tego typu pakiet narzędziowy dla układów Kinetis od firmy Freescale (pierwszym jest popularny CodeWarrior) i szósty w ogóle (pozostałe to Atollic TrueSTUDIO, Green Hills Software MULTI, IAR Embedded Workbench for ARM, ARM Keil MDK).

To co wyróżnia Kinetis Design Studio IDE na tle innych rozwiązań to całkowicie bezpłatna dostępność pełnej wersji środowiska programistycznego. Inne pakiety są dostępne bezpłatnie, ale tylko i wyłącznie w wersji z ograniczeniem wielkości kodu, który można kompilować lub debugować. Kinetis Design Studio IDE jest z kolei dostępny bez żadnych opłat i nie narzuca programiście żadnych ograniczeń wielkości kodu.

Mimo że środowisko Kinetis Design Studio IDE jest bezpłatne, jest ono w pełni funkcjonalne. Produkt ten, pozwalający tworzyć oprogramowanie w języku Assembler/C/C++, został stworzony na bazie platformy Eclipse i zintegrowano w nim moduły takie jak edytor, kompilator GCC (GNU Compiler Collection) i debuger GDB (GNU Debugger). Debuger może obsługiwać interfejsy SEGGER J-Link, P&E Multilink oraz CMSIS-DAP, dzięki czemu Kinetis Design Studio IDE jest kompatybilny z płytkami uruchomieniowymi z serii FREEDOM. Nowe środowisko programistyczne firmy Freescale dysponuje również dobrze znanym użytkownikom CodeWarriora narzędziem Processor Expert, które za pomocą graficznego interfejsu pozwala wygenerować kod konfiguracyjny dla mikrokontrolera.

Kinetis Design Studio IDE może być uruchamiane pod systemem operacyjnym Windows 7 i 8, jak też pod systemem Linux (Ubuntu, Redhat, Centos).

Więcej informacji o nowym środowisku programistycznym można znaleźć na stronie internetowej firmy Freescale. Tu również można pobrać plik instalacyjny. Obecnie producent udostępnia wersję Kinetis Design Studio IDE v1.0 beta.

O autorze