8-bitowe mikrokontrolery Microchip PIC z bogatym wyposażeniem analogowym oraz peryferiami pracującymi niezależnie od CPU

Firma Microchip zaprezentowała dwie serie 8-bitowych mikrokontrolerów, oznaczone jako PIC16(L)F170X oraz PIC16(L)F171X. Nowe układy dysponują zestawem zaawansowanych peryferiów analogowych oraz peryferiów pracujących niezależnie od jednostki obliczeniowej (CPU). Mikrokontrolery cechują się również niską ceną i wykorzystują technologię XLP (eXtreme Low Power).

Mikrokontrolery zawierają dwa wzmacniacze operacyjne mogące służyć np. do wysterowania analogowych urządzeń, wzmacniania sygnałów z czujników i kondycjonowania sygnału. Układy wyposażone są również w mechanizm ZCD (Zero Cross Detect), aby uprościć sterowanie z użyciem triaka i zmniejszyć interferencje elektromagnetyczne podczas przełączania. Wyposażenie analogowe obejmuje również 10-bitowy przetwornik A/C, 5- lub 8-bitowy przetwornik C/A, a także szybkie komparatory z czasem odpowiedzi na poziomie 60 ns.

Rodzina PIC16F170X/171X wyposażona jest w peryferia pracujące niezależne od rdzenia (Core Independent Peripherals), takie jak CLC (Configurable Logic Cell), COG (Complementary Output Generator) i NCO (Numerically Controlled Oscillator). Samodzielne peryferia pozwalają na realizację wielu zadań bez nadzoru CPU. CLC powala projektantom na realizację własnej logiki kontrolnej bez użycia dodatkowych elementów. COG jest uniwersalnym generatorem przebiegów. Jest to niedrogie rozwiązanie mogące służyć np. do sterowania tranzystorami FET w układach mostkowych. NCO jest generatorem przestrajanym liniowo w zakresie od mniej niż 1 Hz do ponad 500 kHz. Pozwala on między innymi na proste sterowanie oświetleniem.

Nowe modele są pierwszymi mikrokontrolerami z serii PIC, w których dostępne jest funkcja mapowania pinów (Peripheral Pin Select). Pozwala ona zmienić przypisanie wejść/wyjść peryferyjnych do pinów układu.

Nowe mikrokontrolery są wyposażone w pamięć Flash o pojemności do 28 kB i pamięć RAM do 2 kB. Układy dysponują również kontrolerem PWM oraz interfejsami EUSART, I2C oraz SPI. Wspomniana technologia XLP zapewnia niski pobór prądu: 35 µA/MHz w czasie normalnej pracy oraz około 30 nA w stanie uśpienia.

Nowe serie mikrokontrolerów obejmują 11 modeli w obudowach PDIP, TQPF i UQFN z liczbą wyprowadzeń równą 14, 20, 28, 40 i 44. Ceny układów zaczynają się od 0,59 USD za sztukę przy zamówieniach 10 000 sztuk.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

 

O autorze