Technika wykonywania PCB przy pomocy drukarki atramentowej

Technika wykonywania PCB przy pomocy drukarki atramentowej

Naukowcy z uniwersytetów Georgia Tech i University of Tokyo oraz brytyjskiego oddziału Microsoft Research opracowali metodę druku obwodów PCB z wykorzystaniem drukarki atramentowej i dostępnego w sklepach tuszu z nanocząstkami srebra.

W zaprezentowanym na tegorocznej konferencji „ACM international joint conference on pervasive and ubiquitous computing” (nazywanej w skrócie UbiComp) w Zurychu artykule, pięciu autorów przedstawiło metodę druku i wyniki eksperymentów, dowodzące, że za pomocą ogólnodostępnego sprzętu, kosztującego około 300 dolarów można szybko i łatwo tworzyć obwody drukowane. Możliwość taka pojawiła się dzięki rozwojowi chemicznego wiązania cząstek metali, dzięki któremu przy stosowaniu tuszu z nanocząstkami srebra udało się uniknąć spiekania i wiązania termicznego.

Wspomniany tusz można wstrzyknąć do zużytego kartridża, a wydruk wykonać na papierze powleczonym żywicą, folii PET lub błyszczącym papierze fotograficznym. Elementy można do tak przygotowanego obwodu mocować za pomocą dwustronnej taśmy przewodzącej lub spoiwa żywicznego ze srebrem.

Oryginalny artykuł autorów tego pomysłu, który został na konferencji UbiComp nagrodzony jako najlepszy, można znaleźć tutaj.

O autorze