LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Firma ams prezentuje metodę pomiaru natężenia prądu nie wymagającą użycia bocznika

Firma ams zaprezentowała nowatorskie rozwiązanie pozwalające realizować pomiar natężenia prądu bez użycia rezystora (bocznika). Technika ta wykorzysuje pomiar spadku napięcia na miedzianej ścieżce płyty PCB i zapewnia dokładny, liniowy pomiar prądu o natężeniu do 100 A.

Rozwiązanie zaproponowane przez ams może być zastosowane między innymi w systemach monitorowania baterii (BMS – Battery Management System) w aplikacjach takich jak np. rowery elektryczne. Dokładny pomiar prądu jest kluczowym elementem BMS, które określają poziom naładowania baterii oraz jej żywotność. Metoda firmy ams pozwala wyeliminować z systemu precyzyjny rezystor bocznikujący. Rezystor taki kosztuje około 1,5 dolara w ilościach hurtowych.

Aby zademonstrować opisaną metodę pomiaru prądu firma ams opracowałą projekt referencyjny w postaci platformy sprzętowej i dedykowanej jej aplikacji komputerowej. Rozwiązanie to zostało oparte na układzie AFE (Analog Front-End) ams AS8510 z dwoma kanałami pomiarowymi. Jeden kanał służy do pomiaru prądu poprzez pomiar spadku napięcia na 10-milimetrowym odcinku ścieżki PCB o znanej rezystancji i współczynniku temperaturowym. Drugi kanał mierzy temperaturę miedzianej ścieżki. Pomiaru temperatury można dokonać zarówno wewnątrz układu AS8510, jak i za pomocą zewnętrznego czujnika. Stosując algorytm kompensacji opracowany przez ams, układ AS8510 jest w stanie zniwelować efekt wahania rezystancji miedzianej ścieżki pod wpływem zmian temperatury. Oznacza to możliwość pomiaru prądu z dokładnością +-1% w całym zakresie temperatury pracy (od -40 do 125°C) bez wykorzystania typowego, precyzyjnego rezystora bocznikującego o niskim współczynniku temperaturowym.

Dodatkowe informacje o projekcie referencyjnym wykorzystującym układ AS8510 można uzyskać na stronie firmy ams.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!