Nowy procesor radiowy CML Microcircuits

Firma CML Microcircuits wprowadziła na rynek nowy procesor radiowy dla systemu NXDN z wbudowaną obsługą protokołu Air Interface. Procesor ma formę obrazu funkcyjnego dla układów CMX7131/7141.

NXDN to amerykański standard systemu krótkofalarskiego wykorzystujący wielodostęp FDMA i kanał o szerokości 6.25 lub 12.5 kHz, który stał się ważnym rozwiązaniem wąskopasmowym przy migracjach z systemów analogowych do cyfrowych. Standard jest obsługiwany przez urządzenia ponad 25 producentów i organizacji, zrzeszonych w NXDN Forum.

Nowe rozwiązanie CML implementuje większość warstwy 1 (fizycznej) oraz 2 (łącza) standardu NXDN oraz dodatkowe, zaawansowane funkcje wspomagające pracę łącza.

Obraz funkcyjny implementujący obsługę NXDN, oznaczony 7131/7141FI-3.x, poszerza portfolio standardów obsługiwanych przez układ CMX7131/714, wśród których są już dPMR, ARIB STD-T98, ARIB STD-T102 i analogowy PMR. Układ można łączyć z odbiornikiem z konwersją bezpośrednią CMX994, co pozwala na projektowanie niewielkich, silnie zintegrowanych, wielostandardowych cyfrowych transceiverów radiowych, zasilanych napięciem 3,3 V i pobierających niewiele energii. Do realizacji kompletnego systemu radiowego konieczny jest jeszcze tylko wokoder i nadajnik RF oraz oczywiście mikrokontroler sterujący.

Prototypowanie i testowanie możliwości nowego rozwiązania CML ułatwia zestaw ewaluacyjny DE9944 FDMA SDR Demonstrator.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze