Płytka Arduino z mikrokontrolerem Atmel SAMD21(Cortex-M0+)

Arduino to znana na całym świecie platforma ewaluacyjna dla systemów wbudowanych. Ogromną popularność rozwiązanie to zawdzięcza głównie prostemu w użyciu językowi programowania, sporej liczbie tanich płytek uruchomieniowych oraz otwartemu (open-source) charakterowi narzędzi. Większość płytek uruchomieniowych Arudino to platformy z 8-bitowymi mikrokontrolerami AVR ATmega firmy Atmel. Firmy Arduino i Atmel chcąc udostępnić społeczności Arduino również narzędzia dla cechujących się większą mocą obliczeniową układów 32-bitowych zaprezentowały w ostatnich dniach nową płytkę o nazwie Arduino Zero.

Płytka Arduino Zero oparta jest na mikrokontrolerze z rodziny SAMD21 z rdzeniem ARM Cortex M0+. Zastosowany model ATSAMD21G18 jest wyposażony w 256 kB pamięcia Flash i 32 kB pamięci SRAM. Układ może pracować z maksymalną częstotliwością 48MHz i mieści się w obudowie TQFP.

Arduino Zero dysponuje czternastoma wyjściami cyfrowymi, w tym dwunastoma z możliwością generowania sygnału PWM oraz realizacji interfejsu UART. Dodatkowo płytka udostępnia sześć wejść analogowych dla 12-bitowego przetwornika A/C, a także jedno wyjście analogowe dla 10-bitowego przetwornika C/A.

Istotnym elementem płytki Arduino Zero jest wbudowany debugger (EDBG – Embedded Debugger) firmy Atmel. Debugger pozwala na programowanie i debugowanie układu ATSAMD21G18 bez użycia dodatkowego sprzętu, co znacznie ułatwia pracę. EDBG dysponuje również wirtualnym portem COM, który służy do programowania mikrokontrolera poprzez bootloader.

Arduino Zero jest zgodne z płytkami rozszerzeniowymi (shields) pracującymi z napięciem 3,3 V typu Arduino R3. Aplikacje dla nowej płytki można tworzyć za pomocą języka Arduino i biblioteki programistycznej wchodzącej w skład środowiska projektowego Arduino.

Więcej informacji o płytce Arduino Zero można znaleźć na stronie produktowej.

O autorze