10-bitowe przetworniki C/A z wbudowanym źródłem napięcia odniesienia od Analog Devices

10-bitowe przetworniki C/A z wbudowanym źródłem odniesienia o niskim dryfcie

Firma Analog Devices zaprezentowała dwa nowe układy z rodziny nanoDAC. Modele AD5310R oraz AD5311r są jednokanałowymi przetwornikami C/A z buforowanym wyjściem o rozdzielczości 10 bitów.

Oba układy dysponują zintegrowanym źródłem napięcia odniesienia (VREF) 2,5 V. Wyróżnia się ono niskim dryfem temperaturowym: typowo 2 ppm/ºC, maksymalnie 5 ppm/ºC. Zakres napięcia wyjściowego można zaprogramować jako od 0 do VREF lub od 0 do 2 x VREF. Przetworniki zawierają obwód resetujący przy włączeniu, dzięki czemu na wyjściu wystawiany jest poziom zerowy, dopóki nie zostanie zapisana pierwsza wartość do konwersji.

Układy cechują się wysokim poziomem energooszczędności. Tryb obniżonego poboru mocy pozwala ograniczyć zużycie prądu do 2 µA.

Modele AD5310R i AD5311R różnią się od siebie interfejsem komunikacyjnym. Układ AD5310R wykorzystuje interfejs SPI, natomiast przetwornik AD5311R używan interfejsu I2C.

Nowe przetworniki C/A są przeznaczone do takich zastosowań, jak kontrola procesów, systemy akwizycji danych, cyfrowe sterowanie wzmocnienia i poziomu, programowalne źródła napięcia oraz moduły optyczne.

AD5310R i AD5311R pracują z napięciem zasilania od 2,7 do 5,5 V. Przetworniki są zamknięte w obudowach MSOP z 10. wyprowadzeniami. Układy są już dostępne w sprzedaży. Cena jednostkowa zaczyna się od 1.29 USD dla zamówien 1000 sztuk.

 

O autorze