Zestaw edukacyjny KL210 do nauki podstaw układów elektrycznych i elektronicznych, część 2

baner

Zeszyt VI

16. Własności wzmacniacza operacyjnego

Wykorzystywane moduły i przyrządy dodatkowe: KL-25006 (fot. 15), oscyloskop.

 

Fot. 15. Moduł KL-25006

Fot. 15. Moduł KL-25006

 

Zagadnienia: wzmacniacz różnicowy we wzmacniaczu operacyjnym, pomiar parametrów wzmacniacza operacyjnego, pomiar impedancji wejściowej (Zi), pomiar impedancji wyjściowej (Zo), pomiar szybkości narastania sygnału (SR), pomiar szerokości pasma (BW), ustawianie napięcia offsetu wzmacniacza odwracającego, ustawianie napięcia offsetu wzmacniacza nieodwracającego.

Uwagi: W ćwiczeniach ze wzmacniaczami operacyjnymi daje się odczuć niemożliwy do skompensowania offset napięcia wyjściowego generatora stacji bazowej (np. przy badaniu impedancji wyjściowej wzmacniacza operacyjnego). Z drugiej strony, regulacja tego parametru dawałaby czasami większe możliwości eksperymentowania z układami. Nadal pojawiają się drobne, pomijalne błędy w różnych miejscach instrukcji, ale jeden z nich jest dość istotny. Otóż we wszystkich dotychczasowych ćwiczeniach konfiguracja badanego układu była dokonywana za pomocą zworek. Pozwalało na to odpowiednie rozmieszczenie elementów na pulpicie modułu i związane z tym rozmieszczenie gniazd dla zworek. W ćwiczeniu opisanym na stronach 37 i 38 niestety nie da się zastosować tej reguły. Do jednego z połączeń konieczne jest wykorzystanie przewodu zamiast zworki, o czym nie ma mowy w instrukcji. Brak tej uwagi może sprawić pewien kłopot początkującym uczniom.

 

17. Podstawowe układy ze wzmacniaczem operacyjnym

Wykorzystywane moduły i przyrządy dodatkowe: KL-25007 (fot. 16), oscyloskop.

 

Fot. 16. Moduł KL-25007

Fot. 16. Moduł KL-25007

 

Zagadnienia: wzmacniacz odwracający, wzmacniacz nieodwracający, wtórnik napięciowy, wzmacniacz różnicowy, sumator, układ obcinający, źródło napięciowe, źródło prądowe, układ różniczkujący, układ całkujący, wzmacniacz instrumentalny.

 

Zeszyt VII

18. Zastosowania wzmacniacza operacyjnego

Wykorzystywane moduły i przyrządy dodatkowe: KL-25008, KL-25009 (fot. 17 i 18), oscyloskop.

 

Fot. 17 Moduł KL-25008

Fot. 17. Moduł KL-25008

 

Fot. 18 Moduł KL-25009

Fot. 18. Moduł KL-25009

 

Zagadnienia: filtr górnoprzepustowy aktywny, filtr dolnoprzepustowy aktywny, filtr pasmowy aktywny, układ regulacji barwy dźwięku.

Uwagi: Na zakończenie tej serii ćwiczeń pokazano przykład użytkowej aplikacji, jaką jest regulator barwy dźwięku. Znużeni być może trochę monotonnymi pomiarami uczniowie mają okazję poeksperymentować z układami spotykanymi na co dzień w urządzeniach elektronicznych.

 

O autorze