[NOWA KSIĄŻKA] Mikrokontrolery Kinetis dla początkujących

Mikrokontrolery Kinetis dla (bardzo) początkujących” jest pierwszym – nie tylko na polskim rynku wydawniczym – podręcznikiem dla początkujących konstruktorów, zamierzających poznać od strony praktycznej mikrokontrolery z rodziny Kinetis L. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa BTC, składa się z 17 rozdziałów, z których większość zawiera kompletne opisy przykładowych projektów oraz omówienie przebiegu instalacji i konfiguracji niezbędnych narzędzi programowych (bezpłatne: Code Warrior i Processor Expert). Wszystkie projekty przedstawione w książce zostały zrealizowane na taniej, popularnej platformie sprzętowej FRDM-KL25Z (FREEDOM-KL25Z). Informacje o innych zestawach z serii FREEDOM są dostępne w naszym artykule.

Uwaga: kompletne projekty programistyczne są dostępne bezpłatnie do pobrania na dole strony.

 

Książka „Mikrokontrolery Kinetis dla (bardzo) początkujących” ukazała się dzięki wsparciu udzielonemu przez firmy:

 

 

Autor książki – Andrzej Gromczyński, w świecie „internetowych” elektroników znany także jako SunRiver – jest popularnym blogerem i aktywnym uczestnikiem forów internetowych poświęconych szeroko rozumianej elektronice.  Jego wiedza, duże praktyczne doświadczenie, a także ciągły kontakt z mniej doświadczonymi konstruktorami, dały dobre podstawy do przygotowania książki dla początkujących, która prowadzi „za rękę” po świecie mikrokontrolerów 32-bitowych. Dobór przykładów, szczegółowość ich opisu oraz dostępność kompletnych programów przykładowych do pobrania powodują, że książka „Mikrokontroler Kinetis dla (bardzo) początkujących” jest pozycją niezbędną w bibliotece każdego fana mikrokontrolerów – nie tylko! – z rodziny Kinetis.

 

Andrzej Gromczyński (aka SunRiver) w swoim domowym laboratorium

 

Sprzętowa platforma prezentoanej książki – zestaw FRDM-KL25Z – jest kompatybilny mechanicznie i elektrycznie z systemem Arduino R3, wyposażono go w nowoczesny mikrokontroler z rodziny Kinetis L (Cortex-M0+). Rdzeń mikrokontrolera jest taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 48 MHz, użytkownik ma do dyspozycji 128 kB pamięci Flash i 16 kB pamięci SRAM. Zestaw FRDM-KL25Z jest ponadto jedną z domyślnych platform sprzętowych obsługiwanych przez „chmurowe” środowisko programistyczne mbed.org.

Zestaw FRDM-KL25Z został wybrany przez autora książki jako platforma sprzętowa dla przykładów opisanych w książce

 

Zestaw FRDM-KL25Z – poza niską ceną i doskonałym wyposażeniem (w jego skład wchodzi m.in. debugger-programator JTAG/SWD) –  ma kolejną zaletę: należzy do rodziny tanich zestawów, konsekwentnie rozwijanych przez producenta. Obecnie są dostępne zestawy z mikrokontrolerami należącymi do rodzin Kinetis L (Cortex-M0+) i Kinetis K (Cortex-M4), wyposażone m.in. w wyświetlacz LCD, sensory MEMS, nastawniki pojemnościowe, Ethernet itp. Przegląd aktualnej oferty zestawów FRDM (FREEDOM) jest dostępny w naszym artykule.

Ważna informacja dla fanów mikrokontrolerów Kinetis: duża liczba projektów przykładowych oraz najnowsze informacje o mikrokontrolerach i narzędziach dla nich – w języku polskim! – są dostępne w portalu Kinetis.pl, z którego pochodzi m.in. aplikacja przedstawiona na filmie poniżej. Zapraszamy!

 

Do pobrania

O autorze