Teledyne LeCroy przedstawia ośmiokanałowe oscyloskopy z technologią HD4096

Firma Teledyne LeCroy zaprezentowała serię oscyloskopów o nazwie HDO8000. Urządzenia mają 8 kanałów analogowych, pasmo 1 GHz oraz rozdzielczość 12 bitów zapewnioną przez autorską technologię HD4096. Dla oscyloskopów dostępne są także rozszerzenia dodające takie funkcje jak obsługa sygnałów mieszanych i linii szeregowych, dodatkowa pamięć oraz sondy i akcesoria.

Rodzina HDO8000 jest dedykowana do pomiarów elektronicznych systemów mocy z zasilaniem trójfazowym. Globalny rynek urządzeń dużej mocy rozwija się dynamicznie, zwłaszcza w segmencie trójfazowych systemów konwersji energii. Do takich należą rozproszone systemy wytwarzania energii, jak na przykład ogniwa fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe oraz napędy hybrydowe i elektryczne pojazdów. Konieczność utrzymania wysokiej sprawności silnika pojazdu przy zmiennej częstotliwości pracy stawia wysokie wymagania układom elektronicznym dużej mocy.

Ośmiokanałowe oscyloskopy wysokiej rozdzielczości są również pomocne podczas testowania systemów wbudowanych w takich zastosowaniach, jak elektroniczne systemy kontroli w samochodach, sprzęty AGD (pralki, lodówki) i systemy przemysłowe (robotyka). Wszystkie one łączą różnego typu układy zasilania, sygnały zegarowe, układy logiczne, magistrale szeregowe i czujniki analogowe. Więcej kanałów i większa rozdzielczość pozwala szybciej zbadać pracę systemu wbudowanego.

 Technologia wysokiej rozdzielczości HD4096

Technologia HD4096 oparta jest na 12-bitowych przetwornikach analogowo-cyfrowych wysokiej szybkości, niskoszumnych wzmacniaczach i architekturze zapewniającej również niski poziom szumów. Technologia ta pozwala oscyloskopom wysokiej rozdzielczości zarejestrować i wyświetlić sygnały w paśmie do 1 GHz z dużą częstotliwością próbkowania i rozdzielczością 16 razy większą, niż w typowych modelach. Ponadto oscyloskopy HDO8000 korzystają z autorskiej technologii filtracji ERES (enchanced resolution), która umożliwia uzyskanie do 3 dodatkowych bitów rozdzielczości, co daje nawet 15 bitów rozdzielczości pionowej.

 Interfejs z zakładkami Q-Scape

Nowy interfejs graficzny Q-Scape zaproponowany przez LeCroy zawiera zakładki, które są w stanie pomieścić czterokrotnie więcej informacji niż dotychczas. Ponadto poprawiają organizację danych z wielu kanałów, pozwalając wyświetlać do 40 przebiegów w powiększeniu lub po wykonaniu operacji matematycznych na wyświetlaczu wysokiej rozdzielczości WXGA o przekątnej 12,1 cala. Cztery wyświetlane zakładki są do dyspozycji użytkownika – może on swobodnie przeciągać przebiegi między nimi, by wygodnie rozmieścić wiele zarejestrowanych i obliczonych przebiegów zgodnie ze swym upodobaniem. Interfejs Q-Scape jest szczególnie pomocny podczas analizy systemów trójfazowych, ponieważ każdą z faz można wyświetlić w oddzielnej zakładce.

Dla osób potrzebujących naprawdę dużej powierzchni ekranu dostępny jest tryb współpracy z pulpitem o rozdzielczości WQXGA (3840 x 2160 pikseli) za pośrednictwem wyjścia wideo DisplayPort 1.2. Istnieje też możliwość wyświetlania zakładek Q-Scape na dużym ekranie, podczas gdy inny program (na przykład Matlab) jest wyświetlany na ekranie oscyloskopu.

 Zaawansowane funkcje analizy

Standardowe parametry oscyloskopów z rodziny HDO8000 to pamięć próbek na 50 milionów punktów (Mpt) w każdym kanale. Dostępne są też rozszerzenia o wielkości 100 Mpt oraz 250 Mpt. Opcje z dużą pamięcią próbek są przydatne podczas testowania układów mocy i systemów wbudowanych oraz mechatronicznych, w których sygnały mikroprocesora o wysokiej szybkości towarzyszą znacznie wolniejszym sygnałom PWM, danym szeregowym lub sygnałom czujników analogowych. Zestaw narzędzi Teledyne LeCroy obejmuje analizę czasową, częstotliwościową i statystyczą za pomocą takich funkcji, jak ścieżki (Tracks), trendy, histogramy i inne funkcje pomiarowe oraz matematyczne.

 Modele HDO8000

Dostępne są modele pracujące w paśmie 350 MHz (HDO8038), 500 MHz (HDO8058) i 1 GHz (HDO8108). Pierwsze dostawy oscyloskopów HDO8000 planowane są na sierpień tego roku. 

Dystrybutorem produktów LeCroy w Polsce jest firma NDN – Zbigniew Daniluk, ul. Janowskiego 15, 02-784 Warszawa, tel/fax: 22 641-61-96, 22 644-42-50, 22 641-15-47, e-mail: ndn@ndn.com.pl, www.ndn.com.pl.

O autorze