LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Duża moc obliczeniowa i energooszczędność: nowe procesory Blackfin

Blackfin to oferowana przez firmę Analog Devices rodzina procesorów aplikacyjnych i DSP. Producent poinformował o rozszerzeniu tej grupy produktów o serię nazwaną Blackfin ADSP-BF70x. Układy te cechują się mocą obliczeniową 800 MMAC przy poborze mocy poniżej 100 mW, co oznacza podwójne zasoby obliczeniowe lub o połowę obniżone wymagania energetyczne w stosunku do układów konkurencji.

Osiem procesorów należących do serii Blackfin ADSP-BF70x wyposażonych jest albo w interfejs pamieci DDR, albo nawet w 1 MB pamięci SRAM, co w wielu zastosowaniach pozwala wyeliminować pamięć zewnętrzną. Ponadto układy dysponują licznymi zasobami komunikacyjnymi, włączając USB, SDIO, CAN, ePPI, SPORT i QuadSPI. Połączenie wydajności obliczeniowej, energooszczędności i możliwości komunikacyjnych sprawia, że procesory Blackfin ADSP-BF70x mogą znaleźć zastosowanie w różnorodnych aplikacjach przemysłowych i motoryzacyjnych systemów wbudowanych będąc odpowiedzialnym np. za przetwarzanie obrazu i dźwięku. Przykładowe rozwiązania to systemy dla automatyki budynkowej np. kamery przemysłowe, systemy oświetlenia, czujniki ruchu, czytniki kodów kreskowych i czujniki biometryczne.

Układy ADSP-BF70x są też wyposażone we wbudowany akcelerator kryptograficzny, obsługujący szybkie, bezpieczne bootowanie z deszyfrowaniem i uwierzytelnianiem. Z myślą o systemach krytycznych z punktu widzenia bezpieczeństwa, które muszą pozostawać włączone cały czas, procesory wyposażono także w mechanizm zapewniania integralności danych przez kontrolę parzystości oraz pamięć z systemem kodowania korekcyjnego ECC.

Firma Analog Devices wyszła naprzeciw architektom systemów audio i video udostępniając moduły programowe, wśród których znaleźć można oprogramowanie do przetwarzania obrazu (realizujące m.in. wykrywanie obecności osób), kodeki video, takie jak JPEG i H.264BP/MP, kodeki audio, w tym MP3 i WMA oraz moduły do postprocessingu, m.in. asynchroniczne konwertery częstotliwości próbkowania i wielopasmowe equalizery graficzne. Na licencji dostępne są też algorytmy Dolby i DTS.

Układy ADSP-BF70x są oferowane w obudowach QFN lub BGA, ceny rozpoczynają się od 4 dolarów przy zamówieniu tysiąca sztuk. Rozpoczęcie projektowania umożliwia zestaw deweloperski ADSP-BF707 EZ-Kit-Lite, który wraz z emulatorem ICE-100 i środowiskiem CrossCore Embedded Studio kosztuje 299 dolarów.