LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Energooszczędny i łatwy do implementacji w systemie układ komunikacji radiowej w paśmie ISM

Firma Analog Devices zaprezentowała nadawczo-odbiorczy układ do komunikacji bezprzewodowej w paśmie ISM o nazwie ADF7024.

Wyróżnikiem nowego układu radiowego firmy Analog Devices jest to, że dysponuje on tak zwanymi profilami. Są to zestawy ustawień konfiguracji pracy, które dotyczą prędkości transmisji danych, modulacji, dewiacji częstotliwości, pasma, odstępu między kanałami i częstotliwości na której realizowana jest transmisja. Możliwość wyboru profilu w zależności od scenariusza pracy (aplikacji) ma na celu znaczne przyspieszenie projektowania i wprowadzenia produktu na rynek.

Dodatkowo tworzenie systemów upraszcza udostępniany przez Analog Devices stos protokołów komunikacji bezprzewodowej ADRadioNet. Ważniejsze z cech tego stosu: możliwość samodzielnej naprawy (self-healing), wieloskokowość (multi-hop), brak opłat podczas użycia z układami Analog Devices, routing transmisji.

Nowy układ firmy Analog Devices cechuje się wysokim poziomem energooszczędności. W trybie nadawania danych zużycie prądu może wynosić zaledwie 8.7 mA. Z kolei podczas odbierania danych pobór prądu kształtuje się na poziomie 12.8 mA. ADF7024 dysponuje trzema trybami uśpienia, które pozwalają na ograniczenie zużycia prądu nawet do 0.18 ?A. W systemach zasilanych z baterii bardzo przydatny może okazać się mechanizm Smart Wake Mode (SWM). Jest to timer, który pozwala na budzenie się układu ze stanu uśpienia w sposób autonomiczny (bez udziału układu hosta).

Układ ADF7024 może realizować transmisję danych na częstotliwościach 433, 868 oraz 915 MHz i jest zgodny z regulacjami ETSI EN 300-202 (w Europie) i FCC Part 15 (w Ameryce Północnej). Możliwe do uzyskania prędkości transmisji to 9.6, 38.4, 50, 100, 200 oraz 300 kbps. Układ może być zasilany napięciem o wartości od 2.2 do 3.6 V. Komunikacja z układem hosta odbywa się przez interfejs SPI.

Na potrzeby testowania możliwości układów ADF7024 firma Analog Devices opracowała zestaw ewaluacyjny EVAL-ADF7024MB4Z. Składa się na niego platforma sprzętowa, aplikacja komputerowa z graficznym interfejsem użytkownika oraz przykładowe kody źródłowe dla mikrokontrolera.

Układ ADF7024 dostępny będzie w sprzedaży od lipca 2014 r. Jego cena jednostkowa została ustalona na 1.59 USD dla zamówień w wysokości 1000 sztuk. Zestaw EVAL-ADF7024MB4Z również będzie dostępny w lipcu, w cenie 200 USD.