Nowe mikrokontrolery w rodzinie PIC32MX1/2 firmy Microchip

Firma Microchip zapowiedziała nową serię mikrokontrolerów PIC32MX1/2 z pamięcią Flash i RAM o wielkości odpowiednio 256 i 64 kB. Nowym układom towarzyszy bogaty zestaw narzędzi i oprogramowania firmy Microchip, które przeznaczone są do projektowania systemów audio z komunikacją Bluetooth lub USB oraz interfejsem graficznym lub dotykowym.

Nowe układy stanowią kontynuację popularnej serii PIC32MX1/2 – małych i tanich mikrokontrolerów 32-bitowych. Dodatkowe modele mają większą pamięć Flash i RAM oraz bogaty zestaw peryferiów. Przykładowo interfejs I2S pozwala na przesyłanie strumienia audio przez Bluetooth. Moduł CTMU umożliwia realizację pojemnościowych interfejsów dotykowych, a zasób PMP na obsługę grafiki lub pamięci zewnętrznej. Układy wyposażone są też w interfejs USB device/host/OTG.

Tworzenie oprogramowania dla mikrokontrolerów upraszcza nowa platforma projektowa MPLAB Harmony. Zawiera ona między innymi sterowniki, biblioteki i system operacyjny czasu rzeczywistego (RTOS). Dostępne są również gotowe pakiety oprogramowania, jak pakiet do tworzenia audio z udziałem Bluetooth, biblioteki filtrów i korektorów audio, dekodery, w tym MP3, AAC oraz SBC, biblioteki do resamplingu, stos USB, biblioteki graficzne i dla interfejsów dotykowych. Wszystkie te narzędzia pozwalają na szybkie tworzenie systemów wykorzystujących Bluetooth i audio, jak też różnorodnych urządzeń przemysłowych.

Jako przykładowe systemy docelowe mikrokontrolerów PIC32MX1/2 producent wymienia niedrogie urządzenia audio, takie jak głośniki Bluetooth, stacje dokujące odtwarzaczy audio, słuchawki z aktywnym tłumieniem, systemy interaktywne i dźwiękowe, radia. Ponadto nowe układy firmy Microchip mogą znaleźć zastosowanie w ekranach dotykowych z przyciskami i suwakami oraz urządzeniach USB.

Nowe mikrokontrolery PIC32MX1/1 są już dostępne w obudowach QFN, SOIC, SPDIP oraz SSOP z 28. wyprowadzeniami i QFN, TQFP oraz VTLA z 44. wyprowadzeniami. Ceny zaczynają się od 2,43 USD za sztukę przy zamówieniach 10.000 sztuk.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze