HummingBoard – interesująca alternatywa dla Raspberry Pi

Firma SolidRun opracowała minikomputer o nazwie HummingBoard, który stanowi ciekawą alternatywę dla Raspberry Pi, Arduino czy Beaglebone. Produkt ten jest dostępny w trzech wersjach i – co podkreśla producent – cechuje się większą mocą obliczeniową i bogatszym wyposażeniem od rozwiązań konkurencji.

Trzy modele oznaczone zostały symbolami i1, i2 oraz i2eX. Sercem HummingBoardów jest opracowany przez SolidRun układ typu MicroSOM (System-on-Module). Jego podstawę stanowi inny w każdym z modeli procesor z rodziny i.MX6 firmy Freescale (rdzeń Cortex-A9), pracujący z taktowaniem 1 GHz.

Wszystkie płytki cechują się bogatym wyposażeniem, jeśli chodzi o przetwarzanie grafiki i video. Oprócz procesora graficznego GC880 (i1, i2) lub GC2200 (i2eX), mają na pokładzie procesor graficzny 3D zgodny z OpenGL ES1.1/2.0, złącze HDMI 1080p z CEC i obsługą 3D, zintegrowany wieloformatowy kodek video oraz dwutorowy interfejs do kamer MIPI CSI-2.

Oprócz tego, na wyposażeniu wszystkich modeli jest interfejs Ethernet, złącze kart Micro SD typu UHS-1, po dwa złącza USB 2.0 z możliwością zasilania podłączanych urządzeń oraz wyjście audio (PWM w i1/i2 oraz analogowe w i2eX) wyprowadzone na koncentryczny port SPDIF.

Wszystkie HummingBoardy mają też dostępne przez złącze szpilkowe interfejsy UART, 8 GPIO, SPI oraz I2C, chociaż dzięki multipleksacji wyprowadzeń możliwe jest przypisanie pinom innych funkcji.

Modele i1 oraz i2 różnią się od siebie zasadniczo tylko liczbą rdzeni procesora (odpowiednio 1 i 2) oraz rozmiarem pamięci RAM (512 i 1024 MB). Najbardziej zaawansowany model i2eX ma jednak nie tylko dwurdzeniowy układ i.MX6 Dual, 1 GB RAM i lepszy od pozostałych wersji procesor graficzny GC2000. Jest też wyposażony w wyjście LVDS, interfejs Ethernet 10/100/1000, złącze PCI-Express Gen 2, mSATA II, dwa dodatkowe porty USB 2.0, zegar czasu rzeczywistego podtrzymywany z zewnętrznej baterii, wejście mikrofonowe, a także odbiornik podczerwieni, pozwalający na sterowanie za pomocą pilota.

Na płytkach uruchomić można wiele otwartych systemów operacyjnych, wśród nich Ubuntu, Debiana, Arch Linuksa, a także Androida i XBMC. Co ciekawe, dla płytek opracowane zostały gotowe obrazy systemów operacyjnych, a sprzętowa architektura HummingBoard jest otwarta – twórcy udostępniają komplet schematów elektrycznych i layoutów.

Jeśli chodzi o przewagę HummingBoarda nad Raspberry Pi, to jest to między innymi wyższa częstotliwość pracy (1 GHz zamiast 700 MHz), dostępna wersja z wielordzeniowym procesorem, obsługa instrukcji Neon oraz znaczna liczba kompatybilnych systemów operacyjnych. Krótkiego porównania dokonano w poniższych filmie:

Cena modelu i1 wynosi 44.99 USD, i2 74.99 USD, a i2eX 99.99 USD. Przy zamówieniu zasilacz microUSB można dokupić za 10 dolarów, a kartę microSD za 7. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www producenta.

O autorze