LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Oscyloskop MDO3104 – kompaktowe laboratorium pomiarowe

Ważną cechą analizatora widma jest szerokie pasmo przemiatania. Cały 3-gigahercowy zakres jest uzyskiwany w jednym cyklu akwizycji. Podczas pomiarów można korzystać z typowych dla analizatorów widma opcji takich jak: pomiar w trybie normalnym, z uśrednianiem, zamrażanie wartości maksymalnych i minimalnych.

Analizatorem zawartym w oscyloskopie MDO3104 można badać m.in. urządzenia Bluetooth, Zigbee, Wi-Fi. Po zastosowaniu sond bliskiego pola z pewnością znajdzie też zastosowanie do wstępnych badań EMC.

 

Woltomierz cyfrowy

Starsi elektronicy pamiętają zapewne oscyloskopy firmy Tektronix z wbudowanym woltomierzem cyfrowym. W kultowym modelu 468 był on wykonany jako nadbudówka z wyświetlaczem zawierającym 7-segmentowe wskaźniki LED. Dzisiaj już nikt takich rozwiązań nie stosuje, co nie oznacza, że stare przyzwyczajenia gdzieś zaginęły. Dostrzegając to Tektronix dołącza do oscyloskopów rodziny MDO3000 wirtualny miernik cyfrowy umieszczany oczywiście w wydzielonym dla niego oknie na wyświetlaczu (rys. 13). Pole odczytowe zawiera 4 cyfry dla woltomierza i 5 dla częstościomierza. Miernik może być sprzężony z każdym kanałem oscyloskopu. Pod cyfrowym wynikiem pomiaru wyświetlany jest również graficzny bargraf, tak jak w klasycznym multimetrze. Miernik jest udostępniany tylko zarejestrowanym użytkownikom oscyloskopu.

 

Rys. 13. Wirtualny miernik cyfrowy

 

Oscyloskopy „szyte” na miarę

Tektronix stosuje bardzo przyjazną strategię dotyczącą konfiguracji oscyloskopów. Zasadniczo, w trakcie użytkowania sprzętu można zmieniać wszystko, włącznie z samym oscyloskopem (przechodzenie na wyższą rodzinę). Podwyższanie parametrów przyrządu uzyskuje się w zdecydowanej większości przypadków wyłącznie przez instalację odpowiedniego oprogramowania. Użytkownik może więc zaczynać pracę z modelami o najsłabszych parametrach, aby w miarę rosnących potrzeb podwyższać je poprzez zakup odpowiednich upgrade’ów. Dotyczy to zarówno cech funkcjonalnych – opcjonalnych funkcji pomiarowych (np. pomiarów mocy itp.), jak również poprawiania parametrów technicznych, na przykład poszerzanie pasma, zwiększanie rekordu itp.

Przy zakupie oscyloskopu MDO z serii 3000 trzeba mieć też na uwadze, że jego podstawowa konfiguracja nie zawiera wszystkich funkcji pomiarowych. Są one dostępne jako opcje. 

Jarosław Doliński jest absolwentem Wydziału Elektroniki na Politechnice Warszawskiej. Pracował w Przemysłowymi Instytucie Telekomunikacji oraz Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, gdzie zajmował się konstruowaniem urządzeń transmisji danych. Współpracował z Zakładem Urządzeń Teatralnych m.in. w zakresie konstrukcji interkomów teatralnych i urządzeń dla inspicjentów. Brał także udział w pracach projektowych rejestratorów urządzeń wiertniczych i elektroniki montowanej na żurawiach mobilnych. Obecnie prowadzi firmę zajmująca się konstruowaniem i produkcją urządzeń elektronicznych dla rehabilitacji i wspomagania treningu sportowego. Jest autorem czterech książek poświęconych elektronice i mikrokontrolerom, współpracuje ponadto z miesięcznikami „Elektronika Praktyczna”, „Elektronik” oraz „Świat Radio”.