Microchip zapowiada nową rodzinę kontrolerów zasilania USB

Firma Microchip zapowiedziała rodzinę kontrolerów zasilania USB o nazwie UPD100X (UPD – USB Power Delivery). Dzięki nowym układom możliwe jest wykorzystanie portu USB do jednoczesnego przesyłania danych i dostarczania mocy na poziomie 100 W. Jest to wartość 40 razy wyższa, niż w przypadku USB 2.0.

UPD1001 jest pierwszym modelem z rodziny UPD100X. Układ ten jest rozwiązaniem o dużych możliwościach konfiguracji, gdyż dysponuje łącznie 30 profilami pracy. Jest to 5 profilów standardu USB-IF oraz 25 profilów UPD. Pozwala to projektantom wybrać profil zasilania optymalny do konkretnego zastosowania/aplikacji. Konfiguracja kontrolera realizowana jest przez interfejs SPI.

Korzystając z nowego rozwiązania firmy Microchip projektanci mają możliwość tworzenia wydajnych systemów zasilania urządzenia lub systemów ładowania baterii w krótkim czasie. Sprzęt, w którym układy mogą znaleźć zastosowanie to między innymi produkty użytkowe (laptopy, drukarki i akcesoria, stacje dokujące i ładowarki baterii), przemysłowe (komputery i urządzenia przenośne) oraz stosowane w motoryzacji (panele kontrolne, ładowarki baterii USB).

W celu umożliwienia inżynierom testowania możliwości układu UPD1001 firma Microchip oferuje zestaw UPD1001 Evaluation Kit, dostępny w cenie 299 USD.

Układ UPD1001 dostępny jest obecnie w formie próbek. Do wyboru są obudowy QFN z 32. wyprowadzeniami lub TSSOP z 28. wyprowadzeniami. Cena wynosi 1,15 USD za sztukę w pakietach 10.000 sztuk. Rozpoczęcie produkcji masowej planowane zostało na lipiec.

Dodatkowe informacje można znaleźć w prezentacji poświęconej produktowi.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze