LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

chiliSOM – miniaturowy moduł komputerowy polskiej produkcji

chiliSOM to nazwa miniaturowego, energooszczędnego rozwiązania typu System-on-Module, wyprodukowanego przez wrocławską firmę Grinn. Stanowi on w istocie samodzielny komputer, oparty jest na procesorze z rdzeniem ARM Cortex-A8, który sprawdzi się w zastosowaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej przy zachowaniu niewielkich wymiarów i zużycia energii, takich jak automatyka czy systemy M2M. Wykorzystanie tego typu rozwiązań w systemach wbudowanych znacząco skraca czas oraz koszt developmentu.

Sercem chiliSOM jest procesor AM335x z serii Sitara firmy Texas Instruments, pracujący z taktowaniem do 1 GHz i wyposażony w koprocesor SIMD NEON, w którym za wyświetlanie grafiki odpowiada akcelerator PowerVR SGX530 oraz wbudowany kontroler ekranu LCD.

Jeśli chodzi o interfejsy, do dyspozycji są dwa porty Ethernet 10/100/1000, dwa USB 2.0 High-Speed OTG ze zintegrowaną warstwą fizyczną, po dwa CAN, SPI i wielokanałowe porty audio McASP, trzy porty I2C oraz sześć kanałów UART. Procesor, na którym oparty jest chiliSOM jest też wyposażony w sprzętowe akceleratory kryptograficzne (AES, SHA, PKA, RNG) oraz trzy rozszerzone moduły PWM wysokiej rozdzielczości (eHRPWM). Oprócz tego procesor ma wbudowany zegar czasu rzeczywistego i 12-bitowy przetwornik A/C z sukcesywną aproksymacją. Moduł ma na pokładzie do 256 MB pamięci RAM DDR2 lub DDR3 oraz do 256 MB pamięci flash typu NAND i pozwala na uruchomienie systemów Linux, Android oraz Windows Embedded.

Całość ma wymiary 40 x 40 x 3 mm, 184 wyprowadzenia i może być montowana bezpośrednio na płytce PCB. chiliSOM zasilać można z jednego źródła 5V, także z baterii litowo-jonowych i litowo-polimerowych. Moduł dostępny jest w dwóch wersjach, jeśli chodzi o zakres temperatury pracy: od 0 do 70oC oraz od –40 do +85oC. Producent oferuje również jednopłytkowy komputer z modułem chiliSOM- GISBC (Grinn Industrial Single Board Computer).

Firma Grinn jest na rynku od 2008 roku i specjalizuje się w projektowaniu systemów elektronicznych różnych typów: od wbudowanych, przez FPGA po analogowe i bezprzewodowe, a także projektach płytek PCB oraz konsultingu w zakresie analizy projektów. Współpracuje z klientami z Polski, Holandii i Belgii.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.