National Instruments przedstawia platformę do prototypowania systemów komunikacji bezprzewodowej następnej generacji

Firma National Instruments poinformowała o nowym zintegrowanym urządzeniu z rodziny modyfikowalnych programowo urządzeń radiowych (SDR) umożliwiającym szybkie prototypowanie wielokanałowych systemów komunikacji bezprzewodowej o wysokiej wydajności. Platforma NI USRP RIO jest zbudowana na architekturze NI LabVIEW RIO łącząc wysokiej wydajności transceiver MIMO 2×2 umożliwiający nadawanie i odbieranie sygnałów w zakresie częstotliwości od 50 MHz do 6 GHz, z otwartą architekturą układu FPGA programowalnego w środowisku LabVIEW.

Projektanci urządzeń bezprzewodowych mogą korzystać z tej technologii do szybkiego prototypowania systemów komunikacji pracujących w czasie rzeczywistym i testować je w realnych warunkach. Umożliwia ona również szybsze prototypowanie i udoskonalanie algorytmów oraz systemów bezprzewodowych i skrócenie czasu wymaganego na uzyskanie wyników. Wszystko to dzięki jednej, kompletnej platformie, która pozwala w pełni czerpać korzyści z graficznego podejścia do projektowania systemów. Rodzina urządzeń radiowych modyfikowalnych programowo USRP RIO charakteryzuje się wysoką wydajnością, możliwością przetwarzania danych w czasie rzeczywistym dzięki zastosowaniu układów FPGA z serii Kintex-7 firmy Xilinx, niewielkim opóźnieniem (latency) dzięki połączeniu z komputerem przez PCI Express oraz małymi rozmiarami (możliwy montaż w szafie 19-calowej).

USRP RIO jest idealnym rozwiązaniem dla szerokiego zakresu aplikacji, w tym projektowania i badań nad systemami komunikacji bezprzewodowej piątej generacji (5G), radarów aktywnych i pasywnych, rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT), urządzeń inteligentnych i innych. NI USRP™ (Universal Software Radio Peripheral) już w tym momencie jest popularną platformą dla wielu projektów badawczych zarówno w przemyśle, jak i w środowisku naukowym, ponieważ umożliwia inżynierom szybkie iterowanie między rozwiązaniami projektowymi. Platformę tę, jak informowano ostatnio, wykorzystuje się między innymi na Uniwersytecie w Lund w badaniach koncentrujących się na technologii massive MIMO, która ma zastosowanie w sieciach bezprzewodowych 5G.

Więcej informacji o rodzinie urządzeń USRP RIO znajduje się na stronie internetowej.

O autorze